- Projekt w zdecydowanej większości uwzględnia propozycje partnerów społecznych – czytamy w komunikacie. - Dobrze, że ministerstwo wsłuchało się w głos podmiotów najbardziej zainteresowanych projektowanymi zmianami prawnymi. Wszelkie regulacje w zakresie dialogu trójstronnego wymagają bowiem akceptacji uczestników tego dialogu i powinny być wprowadzane w duchu konsensusu.
W projekcie przygotowanym przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej znalazły się rozwiązania postulowane przez partnerów społecznych. Najistotniejsze z nich to prawo Rady Dialogu Społecznego do przedkładania własnych projektów aktów prawnych, wraz ze zobowiązaniem Rady Ministrów do ich rozpatrzenia, a także możliwość występowania do Sądu Najwyższego z wnioskiem o interpretację przepisów. W projekcie zawarto też inne propozycje partnerów społecznych, dotyczące organizacji i funkcjonowania samej Rady Dialogu Społecznego. Kluczowe jest to, że funkcja Przewodniczącego będzie miała charakter rotacyjny, co zapewni większą niezależność organu dialogu. Na tę kwestię Pracodawcy RP zwracali szczególną uwagę.
Zmiany dodane przez resort pracy mają głównie charakter techniczny, a ich celem ma być usprawnienie funkcjonowania nowego organu dialogu. Niemniej mamy pewne zastrzeżenia co do propozycji stałego udziału w pracach Rady Dialogu Społecznego przedstawicieli niektórych instytucji publicznych, którzy powinni uczestniczyć w posiedzeniach Rady jedynie w razie bezpośredniego zainteresowania daną tematyką. Ponadto terminy zaproponowane przez ministerstwo w odniesieniu do poszczególnych procedur konsultacyjnych mogą okazać się zbyt krótkie. Dlatego w celu zapewnienia właściwej realizacji zadań Rady, warto rozważyć ich wydłużenie. W projekcie MPiPS nie przewidziano jednak obowiązku konsultacji na forum Rady Dialogu Społecznego rocznych planów i budżetów Funduszu Pracy oraz Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Dlatego w tym zakresie projekt wymaga uzupełnienia.