- Amerykański biznes, z którym spotkałem się w Nowym Jorku i Waszyngtonie jest Ukrainą bardzo zainteresowany. Wiem, że nie wykorzystaliśmy wszystkich możliwości, by przeciągnąć do nas inwestorów z USA. Zainteresowanie jest m.in. zakładami przy porcie w Odessie; firmami rolnymi, IT oraz z branży infrastruktury (drogi, lotniska itd) - zapowiedział premier Wołydymyr Grojsman na dzisiejszej konferencji prasowej w Kijowie, podała agencja Unian.

Dodał, że przyciąganiu inwestorów będzie towarzyszyć reforma systemu ochrony własności. - Musimy to gwarantować. Skupiamy się na tym i będziemy ochraniać każdą hrywnę, dolara i euro, które zostanie zainwestowane w ukraińską gospodarkę - mówił Grojsman.

W dniach 14-17 czerwca przebywał on w USA z wizytą oficjalną. Uzgodnił m.in. pomoc Białego domu w kwocie 220 mln dol. na reformowanie pracy służy celnej, granicy i sądownictwa. Bank Światowy może wesprzeć Ukrainę 1 mld dol. w przyszłym roku.

Obecnie amerykańskie inwestycje na Ukrainie są niskie. Wynoszą mniej niż 1 mld dol. co nie daje miejsca w dziesiątce największych inwestorów. Jednak od 2014 r USA wsparły Ukrainę kwotę ok. 4 mld dol. budżetowych pieniędzy.