WIG20 zakończył notowania prawie 0,3 proc. na plusie. Wiele do życzenia pozostawia jednak aktywność handlujących w Warszawie. Obroty na rynku przekroczyły niewiele ponad 500 mln zł. To w dużej mierze efekt nieobecności amerykańskich inwestorów. Z uwagi na święto nie pracowała giełda w Nowym Jorku.

Odbicie indeksów w Warszawie korespondowało z pozytywnym nastawieniem inwestorów na pozostałych europejskich rynkach akcji, dzięki któremu więcej do powiedzenia mieli kupujący. Kolor zielony można było zauważyć zarówno na indeksach zachodnioeuropejskich parkietów, jak i na giełdach z naszej części Europy, choć skala zwyżek w obu przypadkach była ograniczona.

W Warszawie na celowniku kupujących znalazły się jednak tylko wybrane spółki notowane w indeksie WIG20. Najbardziej okazałą zwyżkę wypracowały walory PGNiG. Gazowy gigant przekonał inwestorów lepszymi od oczekiwań szacunkowymi wynikami za IV kwartał. Dobrą passę kontynuowały notowania CD Projektu, ustanawiając kolejny rekord. Wycena giełdowa producenta gier sięgnęła nawet 32 mld zł, co plasuje go w ścisłej czołówce najbardziej wartościowych spółek z warszawskiej giełdy. Popyt pojawił się również na papierach spółek wydobywczych KGHM i JSW, czemu sprzyjała poprawa nastrojów na rynkach surowcowych.

Na drugim biegunie, wśród najmocniej przecenionych, negatywnie wyróżniały się akcje CCC i koncernów energetycznych. Kontynuacja fatalnej passy sprawiła, że akcje PGE i Tauronu są wyceniane obecnie najniżej w swojej giełdowej historii.

Na szerokim rynku więcej do powiedzenia mieli kupujący, stąd przewaga drożejących spółek. Większym powodzeniem cieszyły się akcje małych firm z indeksu sWIG80, które najwyraźniej przekonały do sienie inwestorów, kontynuując dobrą passę. W efekcie w poniedziałek indeks ten notowany był najwyżej od lipca 2018 roku. Najmocniej rozchwytywane były akcje m. in. DataWalk i Mabionu, notując efektowną, bo kilkunastoprocentową zwyżkę. Zarząd tej pierwszej spółki poinformował o zawarciu umowy o sprzedaży i wdrożeniu licencji wieczystej oraz wykorzystanie platformy DataWalk przez PKN Orlen. Z kolei odbicie notowań biotechnologicznej firmy ma związek działaniami zmierzającymi do rejestracji i dopuszczenia leku MabionCD20 do obrotu na terenie USA.