Bernanke poinformował wprawdzie, że ograniczenie skupu aktywów rozpocznie się później w tym roku, ale od razu zaznaczył, że jego plan nie jest jeszcze przygotowany. Zakończenie programu możliwe jest około połowy 2014 r. Plan też może się jednak zmienić w zależności od warunków ekonomicznych. Szef Fed zaznaczył też, że nawet wygaszenie programu ilościowego luzowania polityki pieniężnej nie będzie oznaczał szybkiej podwyżki stóp procentowych.

Te wypowiedzi uspokoiły inwestorów, dzięki czemu giełdy w Europie kończą dzień na niewielkich plusach. WIG20 zyskał 0,3 proc. W momencie zakończenia notowań w Warszawie francuski?CAC40 rósł o 0,6 proc., niemiecki DAX zyskiwał 0,8 proc., a brytyjski FTSE250 0,3 proc.

Rozczarowały opublikowane po południu dane dotyczące pozwoleń na budowę domów i rozpoczętych budów domów w czerwcu w USA. W minionym miesiącu wydano 911 tys. pozwoleń, choć eksperci przewidywali, że będzie ich milion. Liczba rozpoczętych budów wyniosła zaś 836 tys., choć prognozy mówiły o 959 tys. Te dane nie miały jednak większego wpływu na przebieg notowań, gdyż inwestorzy czekali przede wszystkim na zapowiedzi Fedu.

W gronie największych spółek z warszawskiej giełdy szczególnie pozytywnie wyróżniły się papiery Globe Trade Cetnre, które zyskały 4,3 proc. O 4,1 proc. wzrósł zaś kurs BRE Banku. Przez cały dzień pod presją pozostawały zaś notowania KGHM. Akcje miedziowej spółki potaniały o 2,7 proc. po tym, jak analitycy z DM BZ WBK obniżyli rekomendację dla jej akcji do „sprzedaj". Czołówce spadków na GPW przez cały dzień przewodziły Mediatel i Fota, których akcje potaniały ostatecznie o odpowiednio 65,8 proc. i 44,4 proc.. Zarząd pierwszej spółki złożył w sądzie wniosek o ogłoszenie jej upadłości układowej. Druga poinformowała zaś o wszczęciu wobec niej postępowania egzekucyjnego na kwotę 33,4 mln zł na wniosek Raiffeisen Bank Polska.

Dziś poznamy jeszcze Beżową Księgę, w której poza oceną aktualnej sytuacji gospodarczej USA, znajdą się prognozy dotyczące najbliższych decyzji Fed. Na jutro zaplanowano zaś m. in. publikację lipcowego indeksu Fed z Filadelfii oraz cotygodniowej liczby nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w USA. Poznamy też czerwcowe wyniki sprzedaży detalicznej w Wielkiej Brytanii. Szef Fed przedstawi zaś półroczny raport o polityce monetarnej przed Komisją Bankową Senatu. Dziś raport przedstawił przed Komisją ds. Usług Finansowych Izby Reprezentantów.