Kurs hiszpańskiego Banco Santander, większościowego akcjonariusza BZ WBK, w debiucie wzrósł o 1 proc. do 30,57 zł. Akcje banku są także notowane między innymi na giełdzie w Madrycie, Mediolanie, Lizbonie, Londynie, Nowym Jorku i Buenos Aires.

Wymóg debiutu Banco Santander na GPW postawiła Komisja Nadzoru Finansowego, która w 2012 roku zgodziła się na przejęcie Kredyt Banku przez BZ WBK. Banco Santander zobowiązał się wówczas do wprowadzenia swoich akcji do obrotu na GPW do końca 2014 r.

Banco Santander jest największą grupą finansową w Hiszpanii i Ameryce Południowej, gdzie działa m.in. w Brazylii, Meksyku, Chile oraz Argentynie. Ponadto zajmuje silną pozycję rynkową w Wielkiej Brytanii, Portugalii, Niemczech, Polsce i północno-wschodniej części Stanów Zjednoczonych. Kapitalizacja rynkowa Banco Santander wynosi około 380 mld zł.

Bank obsługuje około 107 mln klientów przez sieć ponad 13 tys. oddziałów i zatrudnia ponad blisko 183 tys. pracowników. Głównym źródłem przychodów grupy jest bankowość detaliczna.

W kwietniu 2011 r. Banco Santander został większościowym akcjonariuszem BZ WBK, trzeciego największego banku w Polsce pod względem funduszy własnych oraz liczby oddziałów. Obecnie Banco Santander ma 69,4 proc. akcji banku.

W Polsce Banco Santander jest obecny od 2002 roku - najpierw poprzez spółkę AKB, a obecnie Santander Consumer Bank, który w 2011 r. przejął AIG Bank Polska. Od lipca 2014 roku Santander Consumer Bank wchodzi w skład Grupy BZ WBK.