Rynek kapitałowy upomina się o atencję ze strony rządzących

Kondycja rynku w Polsce pozostawia wiele do życzenia. Nie ma złotego środka, by go uleczyć. Lista spraw do załatwienia jest wręcz bardzo długa.

Publikacja: 20.02.2024 03:00

Uczestnicy debaty z okazji 30-lecia „Parkietu”, która odbyła się w siedzibie GPW

Uczestnicy debaty z okazji 30-lecia „Parkietu”, która odbyła się w siedzibie GPW

Foto: Cezary Piwowarski

Poprawa zasad ładu korporacyjnego, zachęcanie inwestorów i emitentów do giełdy również poprzez stymulację fiskalną, rozwiązanie w końcu tematu OFE czy też przegląd regulacji, które generują dodatkowe koszty rynkowe – to tylko część postulatów uczestników debaty poświęconej rynkowi kapitałowemu, która odbyła się z okazji 30-lecia „Parkietu”, a którą poprowadził Cezary Szymanek, redaktor naczelny „Parkietu”.

Nasz rynek, co prawda, bryluje w regionie Europy Środkowo-Wschodniej, ale jednocześnie wszyscy zdają sobie sprawę, że mógłby – i powinien – odgrywać jeszcze ważniejszą rolę w gospodarce.

Może być lepiej

– Rynki się zmieniają i globalizują. Panuje duża konkurencja i musimy wykorzystać ten moment i podjąć działania, zarówno jeśli chodzi o samą giełdę, jak i cały rynek kapitałowy. Musimy być przygotowani na tę konkurencję i starać się przyciągać i walczyć o inwestorów i emitentów, by faktycznie wybierali Warszawę – wskazywała Izabela Olszewska, członkini zarządu GPW.

– Rynek kapitałowy w Polsce nie jest na miarę naszych ambicji, oczekiwań, możliwości i znaczenia, jakie powinien pełnić w gospodarce. To nie oznacza, że mamy ruiny i zgliszcza. Rynek kapitałowy nie może natomiast istnieć sam dla siebie. On ma służyć gospodarce i z tego powodu trzeba mu znaleźć istotne miejsce. Silna, nowoczesna gospodarka, która się dynamicznie rozwija, nie może istnieć bez rynku kapitałowego – wskazywał z kolei Maciej Trybuchowski, prezes Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych.

Jasny przekaz

Co więc trzeba zrobić, aby było lepiej? – Z największej słabości polskiego rynku, czyli faktu, że mamy małe spółki, trzeba zrobić jego siłę. Drugi postulat to podniesienie poziomu zasad ładu korporacyjnego w spółkach kontrolowanych przez Skarb Państwa – podkreślał Mirosław Kachniewski, prezes Stowarzyszenia Emitentów Giełdowych.

– Z pewnością kwestia ładu korporacyjnego jest jedną z tych rzeczy, która musi się zmienić. W naszych badaniach inwestorzy indywidualni co roku wskazują wpływ polityki na rynek kapitałowy jako jedną z największych bolączek. Dlatego wśród polityków musi się zmienić sposób myślenia o rynku – wskazywał z kolei Michał Masłowski, wiceprezes Stowarzyszenia Emitentów Giełdowych.

Waldemar Markiewicz, prezes Izby Domów Maklerskich, podkreślał wręcz, że w dokumentach rządowych powinno być jasno sformułowane, że jednym z priorytetów polityki gospodarczej jest postawienie na rozwój rynku kapitałowego. – Mając tak postawiony cel, będziemy w stanie podejmować odpowiednie decyzje – mówił.

– Potrzebne jest odgórne działanie, stworzenie wspólnych celów dla rynku i ich realizacja bez szukania kompromisów wśród poszczególnych grup uczestników – wskazywała z kolei Izabela Olszewska. Zaś Maciej Trybuchowski podkreślał, że ważne jest określenie, po co i komu jest potrzebny rynek.

– On jest potrzebny gospodarce, ale trzeba znaleźć ten impuls rozwoju. Moim zdaniem taką potrzebą jest zabezpieczenie emerytalne Polaków poprzez kapitałowe fundusze emerytalne – wskazywał szef KDPW.

Giełda
Króciutka radość z rekordów hossy
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Giełda
Wiemy, które spółki najlepiej komunikują się z rynkiem
Giełda
2500 pkt staje się celem za wysokim dla WIG20
Giełda
Byki próbują zmazać wczorajszą plamę rynkową
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Giełda
Szalejący KGHM utrzymuje WIG20 nad kreską