Ich oczekiwania dobrze oddaje przebieg poniedziałkowej sesji w Warszawie. Akcje kontrolowanych przez państwo gigantów należą do najmocniej rozchwytywanych przez inwestorów. Wzrostom przewodzą największe krajowe banki Pekao i PKO BP, których kursy w trakcie sesji rosły odpowiednio nawet o ponad 11 proc. i 8 proc. W czołówce znalazły się także papiery Orlenu zyskując ponad 10 proc. Nieco mniej efektowne, kilkuprocentowe zwyżki notowały PZU, JSW i KGHM.

Inwestorzy w trakcie poniedziałkowej sesji najwyraźniej poczuli, że wiatr zmian już nadchodzi. Rynki oczekują, że nowy prodemokratyczny rząd nastawiony na współpracę Unią Europejską będzie jest korzystniejszą opcją dla krajowej gospodarki. Z punktu widzenia inwestorów kluczowa jest również przewidywalność i wpływ polityki na sytuację spółek Skarbu Państwa, które w ostatnich latach były mocno podporządkowane realizacji celów politycznych partii rządzącej, co było nie do zaakceptowania dla inwestorów i nie pozostawało bez wpływu na ceny ich akcji na giełdzie. W tym zakresie rynek mocno liczy na pozytywną zmianę, jak również na odpartyjnienie ich władz na rzecz bezpartyjnych fachowców.

- Moim zdaniem perspektywa zmiany władzy pozytywnie wpłynie na postrzeganie polskich akcji przez inwestorów zagranicznych co z połączeniu z możliwością otrzymania KPO (znaczny wpływ na PKB i kurs złotego w krótkim terminie) sprawia, ze obecnie możemy być chwilowo postrzegani jako najbardziej atrakcyjny rynek pod względem krótkoterminowym (tydzień, dwa) na świecie – uważa Marcin Materna, dyrektor biura analiz rynków kapitałowych w BM Banku Millennium. - Czy to będzie trwałe to się okaże, gdy zaprezentowana zostanie strategia dotycząca m.in., spółek państwowych, czy faktycznie za ich sterami znajda się bezpartyjni fachowcy, czy raczej będziemy mieli do czynienia z powtórką z przeszłości, czyli podział wpływów pomiędzy poszczególne partie – dodaje.

Skarb Państwa łącznie kontroluje 22 firmy notowane na warszawskiej giełdzie. Z czego aż osiem wchodzi w skład indeksu WIG20, skupiającego największe spółki.