Małe spółki mają jeszcze przestrzeń do wzrostu

Średnia różnica pomiędzy wycenami z najnowszych rekomendacji a aktualnymi kursami jest rzędu kilkunastu procent. Kilka miesięcy temu była zdecydowanie wyższa.

Publikacja: 21.02.2023 03:00

Małe spółki mają jeszcze przestrzeń do wzrostu

Foto: Bloomberg

Od początku roku WIG, czyli główny indeks warszawskiej giełdy, zyskał kilka procent. Z kolei wskaźnik małych spółek sWIG80 jest o prawie jedną dziesiątą wyżej niż na początku stycznia. Najnowsze wyceny z rekomendacji (w dużej mierze dotyczą spółek z WIG80) wskazują na dwucyfrowy potencjał wzrostu tego indeksu. Średnia różnica między cenami docelowymi a aktualnymi cenami akcji analizowanych spółek wynosi 17,6 proc., a mediana 15,8 proc. – wynika z naszych szacunków

Przestrzeń do zwyżki jest zatem spora, ale kilka miesięcy temu była ponaddwukrotnie wyższa. Świadczy to o tym, że gros wzrostowego potencjału zostało już przez rynek zdyskontowane. Za takim scenariuszem przemawia też analiza notowań indeksu, który porusza się w długoterminowym trendzie wzrostowym. I choć od maksimum z września 2021 r. zaliczył wyraźną spadkową korektę, to w ostatnich miesiącach znów zaczął piąć się w górę. Do najwyższego w historii poziomu brakuje mu już tylko kilkunastu procent.

Czytaj więcej

Krajowe indeksy pod ciężarem banków

Wśród faworytów analityków dominują wprawdzie reprezentanci sWIG80, ale znajdziemy w tym zestawieniu również firmy z rynku alternatywnego NewConnect. Jego wskaźnik, czyli NCIndex, po dynamicznych covidowych zwyżkach i maksimum zanotowanym latem 2020 r., zaczął tracić na wartości. Dwunastomiesięczne minimum zanotował w lipcu 2022 r., spadając poniżej 300 pkt. W 2023 r. radzi sobie całkiem dobrze. Styczeń zaczynał od 317 pkt, a w ostatnich dniach przekracza 340 pkt.

W nielicznych firmach (biorąc pod uwagę wydawane w ostatnich tygodniach rekomendacje) przestrzeń do wzrostu notowań wynikająca z cen docelowych przekracza jedną trzecią. To m.in. biotechnologiczne Ryvu oraz rolnicza grupa IMC. Dla tej pierwszej firmy analitycy Trigon DM wznowili wydawanie rekomendacji od zalecenia „kupuj”. Oszacowana przez nich cena docelowa wskazuje niemal 50-proc. potencjał w stosunku do obecnego poziomu notowań. W opinii analityków Ryvu jest jednym z czołowych graczy na polskim rynku biotechnologicznym, a w najbliższych miesiącach można się spodziewać istotnych informacji zarówno w kontekście klinicznym, jak i biznesowym.

Wysoki, 50-proc. potencjał implikują też szacunki dla IMC. Analitycy BM Banku Pekao podkreślają, że sprzedaż zbóż w czwartym kwartale zeszłego roku była wyższa od ich oczekiwań o kilkanaście procent, ale zwracają też uwagę na rosnące ryzyko związane z kolejną rosyjską ofensywą, która może mieć negatywny wpływ na nastawienie do akcji ukraińskiej spółki.

Rynek pracy
Koniec gorączki informatycznej. Firmy już nie biją się o programistów
Biznes
Dyplomatyczne wypowiedzenie wojny: niemieccy urzędnicy opuszczają Rosję
Ropa
Tarcia na linii Arabia Saudyjska-Rosja. Oto co zrobił Kreml
Giełda
Udany finisz zmiennego tygodnia
Materiał Promocyjny
ESG - Raportowanie w praktyce – IV edycja
Giełda
GPW chce być bardziej niezależna od koniunktury
Giełda
Ludwik Sobolewski, były prezes GPW: Skończyła się romantyczna era GPW