We wtorek ruszają zapisy na akcje REINO Dywidenda Plus (RDP) – będzie to największa oferta publiczna w bieżącym, mizernym dla giełdy roku.

Zwolnienie z podatku

Spółka działa w formule REIT. Dzięki wpływom z emisji akcji chce zbudować portfel nieruchomości biurowych – zgodnie ze statutem co najmniej 90 proc. zysków z najmu będzie wypłacane akcjonariuszom w formie dywidendy.

– Już teraz jesteśmy w stanie wypłacać regularną dywidendę na średniorocznym poziomie 5 proc. zainwestowanego kapitału – mówi Radosław Świątkowski, prezes RDP. – Jesteśmy w przededniu wprowadzenia regulacji dotyczących REIT w Polsce i zwolnienia ich z podatku dochodowego. Akcjonariusze RDP będą największymi beneficjentami tych zmian, bo zwolnienie z CIT to dodatkowo 20 proc. zysku rocznie, co powinno znaleźć natychmiastowe odzwierciedlenie w wycenie rynkowej spółki – dodaje.

Co w portfelu

RDP ma teraz 30-proc. udział w biurowcu Alchemia w Gdańsku i 15-proc. w Malta House w Poznaniu. Niezwłocznie po zarejestrowaniu emisji spółka ma wykupić pozostałe udziały.

– Chcemy, by całość przychodów z tych nieruchomości była do dyspozycji już od października. Łączny roczny dochód operacyjny netto z tych aktywów to 6,6 mln euro. Warto zaznaczyć przy okazji, że przychody z nieruchomości są corocznie indeksowane o wskaźnik inflacji, co pozwala zachować ich realną wartość – mówi Świątkowski.

Jeśli IPO zakończy się pełnym sukcesem, spółka będzie mieć do dyspozycji jeszcze ok. 150 mln zł na nowe inwestycje.

– Chcemy kupić przynajmniej jeden dodatkowy, w pełni wynajęty biurowiec o wysokim standardzie. Mamy krótką listę celów. List intencyjny zostanie podpisany niezwłocznie po IPO, kolejna nieruchomość pojawi się zatem w portfelu nie później niż trzy–cztery miesiące od oferty – podsumowuje Świątkowski.

Autopromocja
CYFROWA.RP.PL

Jak cyfrowa rewolucja wpływa na biznes i życie codzienne

CZYTAJ WIĘCEJ

Na celowniku są obiekty w Krakowie, Wrocławiu, Trójmieście, Poznaniu i Katowicach.

RDP oferuje 3 mln akcji, z czego 600 tys. zarezerwowano dla inwestorów indywidualnych. Minimalny zapis musi opiewać na 30 papierów. Cena maksymalna została ustalona na 100 zł. Ostateczna struktura oferty zostanie ustalona po budowie księgi popytu i podana we wtorek rano.

– Podczas road show (spotkania z potencjalnymi inwestorami instytucjonalnymi – red.) obserwowaliśmy duże zainteresowanie nasza ofertą ze strony funduszy emerytalnych oraz towarzystw, które zarządzają funduszami dywidendowymi – podkreśla prezes Świątkowski. – Ale nie tylko: jest wielu zarządzających, którzy widzą duży potencjał spółki w zakresie wzrostu rynkowej wartości aktywów w portfelu, ponadto prace nad zmianami w przepisach podatkowych są zaawansowane i powinny zostać wprowadzone niebawem, co da naszym akcjonariuszom premię.