Indeksy warszawskiej giełdy rozpoczęły i zakończyły dzisiejsze notowania pod kreską. Na otwarciu notowań WIG20 zniżkował o?0,48 proc., a WIG tracił?0,27?proc. Najważniejszym wskaźnikom naszego parkietu nawet na chwilę nie udało się wyjść na plus. Pod koniec dnia spadki wyniosły odpowiednio 0,83 proc. i 0,73 proc. Na minusach dzień kończą również inne europejskie parkiety.
Dzisiejszy kalendarz publikacji danych makroekonomicznych był wyjątkowo ubogi pod względem informacji, które mogłyby wywrzeć wpływ na nastroje inwestorów. Dlatego odpowiedzialność za słaby przebieg notowań w Europie przypisywać należy przede wszystkim spekulacjom dotyczącym chińskich banków. Na rynki trafiła bowiem informacja, że mogą one mieć spore problemy ze złymi kredytami.
Zanotowane we wtorek rekordowe poziomy indeksów na Wall Street oraz niepokojące wieści z Chin zachęciły do realizacji zysków również inwestorów w Stanach?Zjednoczonych Ameryki. Już po zakończeniu notowań w Warszawie Nasdaq100 spadał o blisko 1 proc., S&P500 tracił 0,6 proc., a Dow Jones zniżkował o?0,5 proc.
W gronie największych spółek z warszawskiej giełdy w środę wyróżniła się Telekomunikacja Polska, której kurs wzrósł 0 1,6 proc. Indeksowi WIG20 ciążyły zaś notowania banków. Najmocniej przecenioną spółką został Bank Handlowy, którego kurs zniżkował o 3,7 proc. O 3,2 proc. przy najwyższych na rynku obrotach przecenione zostały zaś papiery Pekao. Na szerokim rynku wyróżniła się Prima Moda, której papiery zyskały 21,4 proc. Mocno wzrosły też notowania Dreweksu i Yawalu (o odpowiednio 18,2 proc. i 15,4 proc.). Udanej sesji nie mieli zaś akcjonariusze spółki Tatry Mountain Resorts, której kurs spadł o 27,7 proc.
Jutro w centrum uwagi inwestorów z pewnością będą październikowe indeksy PMI dla przemysłu Chin i USA. Poznamy też indeksy PMI dla przemysłu i usług Francji, Niemiec oraz strefy euro. Jak co tydzień opublikowana zostanie liczba nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w USA. Poznamy ponadto sierpniowe dane o handlu zagranicznym w tym kraju.