WIG20 spadł w piątek o 1,2 proc. do 1973 pkt. Spadek jest tylko korektą w trendzie wzrostowym. Zniżki dotknęły także pozostałe indeksy – WIG, mWIG40 i sWIG80. Przyczyn słabych nastrojów można doszukiwać się w sytuacji na Japońskiej giełdzie. Piątkowa sesja przyniosła bowiem spadek Nikkei225 o 3,5 proc. Ta zniżka odbiła się na nastrojach nie tylko w Warszawie, ale również na innych giełdach Starego Kontynentu. Niemiecki DAX tracił w piątkowe popołudnie 1,7 proc., a francuski CAC40 nawet 2 proc.

Poprawy sytuacji nie przyniosły niestety dane z amerykańskiego rynku pracy, na które inwestorzy czekali od początku tygodnia. Bezrobocie w marcu wyniosło 5 proc., a nie 4,9 proc., jak oczekiwano. Ponadto zmiana zatrudnienia w sektorze pozarolniczym była wyższa od prognoz, ale w sektorze prywatnym niższa. S&P500 rozpoczął sesję blisko poziomu czwartkowego zamknięcia, co nie mogło wesprzeć rodzimego parkietu.

Z technicznego punktu widzenia piątkowy spadek to tylko korekta w trendzie wzrostowym. Przypomnijmy, że WIG20 od stycznia regularnie wyznacza nowe szczyty. W środę zbliżył się do psychologicznej bariery 2000 pkt, co też może tłumaczyć piątkowy spadek. Dopóki indeks blue chips utrzymuje się powyżej linii trendu (obecnie na poziomie 1915 pkt), dopóty obowiązywać będzie scenariusz wzrostowy. Potencjalny cel byków w krótkim terminie to 2000 pkt, a następnie 2015 pkt, gdzie przebiega linia średniej kroczącej z 200 sesji.

Jeśli chodzi o spółki, to w gronie blue chips na pozytywne wyróżnienie zasługuje tylko Alior, którego papiery drożały o ponad 5 proc. Zwyżka była reakcję na informacje, że bank przejmuje BPH. Ponadto warto odnotować, że mimo kiepskich nastrojów, aż 12 spółek wyznaczyło w piątek roczny szczyt notowań. W tej grupie znalazły się: Asseco Central Europe, Arcus, CP Group, Decora, Amrest, K2 Internet, Ovostar, Pekabex, ZPUE, Rovese, Wadex i Żywiec. Dla porównania tylko dwóch emitentów osiągnęło roczny dołek – Lark i Esotiq. Zdecydowana przewaga firm wybijających nowe szczyty notowań potwierdza ogólną przewagę kupujących na warszawskiej giełdzie.