Pieniądze na nie (41 mln euro) pochodzą z programu operacyjnego „Kapitał ludzki". Dotychczas ci, którzy planowali start w biznesie, mogli liczyć na bezzwrotne dotacje z tego programu, ale te prawie się już wyczerpały, a dostępne jeszcze pieniądze są kierowane do wyselekcjonowanych odbiorców, np. osób niepełnosprawnych. Decyzja o tym, że w „Kapitale ludzkim" pojawią się pożyczki na start z własnym biznesem zapadła już w 2011 r., kiedy to resort rozwoju regionalnego dokonał tzw. śródokresowego przeglądu programu. Postanowiono wtedy, że pilotażowo pojawi się nowy instrument wsparcia w formie preferencyjnych pożyczek adresowanych do osób fizycznych planujących rozpoczęcie działalności gospodarczej.
To próba przetestowania tego rodzaju pomocy przed okresem 2014–2020, w którym rola pożyczek znacząco wzrośnie. Testowane pożyczki mają zmniejszyć lukę kapitałową na etapie zakładania działalności gospodarczej oraz wyrównać szanse nowo tworzonych przedsiębiorstw w dostępie do zewnętrznych źródeł finansowania. Pożyczki będą udzielane na zasadach preferencyjnych przy zastosowaniu obniżonego poziomu oprocentowania. Jak wskazuje Paweł Chorąży, dyrektor Departamentu Zarządzania Europejskim Funduszem Społecznym w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego, to, że pożyczkobiorcy muszą pieniądze zwrócić, przekłada się na ich mocniejsze zaangażowanie w nową działalność, co z kolei zwiększa szanse na jej utrzymanie się na rynku.
W każdym regionie
Pożyczki będą adresowane do osób, które nie mają kapitału potrzebnego do rozpoczęcia działalności gospodarczej. Będzie to więc jedyne źródło finansowania zewnętrznego, które pozwala na rozpoczęcie i rozwój działalności gospodarczej, przy jednoczesnym zapewnieniu wsparcia doradczo-szkoleniowego w początkowym okresie funkcjonowania.
Kto będzie udzielał pożyczek? W każdym z województw będą to robić pośrednicy finansowi (np. fundusze pożyczkowe, poręczeniowe czy regionalne agencje rozwoju) wybrani w trybie konkursu przez urzędy marszałkowskie lub wojewódzkie urzędy pracy (w zależności od regionu). Konkursy ogłoszono już we wszystkich województwach. W niektórych trwa już ocena wniosków złożonych przez instytucje zainteresowane dystrybucją tych pożyczek. Podstawowym zadaniem pośredników finansowych będzie udzielanie pożyczek oraz zapewnianie pomocy doradczo-szkoleniowej ich biorcom.