Program CuBR czyli „Przedsięwzięcie zrównoważony rozwój przemysłu metali nieżelaznych z wykorzystaniem innowacyjnych technologii" to wspólna inicjatywa Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBiR) oraz spółki KGHM Polska Miedź. Oba podmioty przeznaczyły na nią po 100 mln zł.
- KGHM przez ponad pół wieku swojej historii zawsze blisko współpracował ze światem nauki. Rozwiązywaliśmy istotne dla naszego przemysłu problemy z konkretnymi uczelniami. Teraz, wspólnie z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju, adresujemy interesujące nas tematy do szerokiego grona naukowców i badaczy specjalizujących się w problematyce metali nieżelaznych. Liczymy na to, że efekty będą jeszcze lepsze, a wdrożenia szybsze - mówi Herbert Wirth, prezes zarządu KGHM Polska Miedź.
To drugi konkurs w ramach CuBR. Jego budżet to 65 mln zł. Celem jest wyłonienie projektów mających na celu uzyskanie innowacyjnych technologii, urządzeń i materiałów podnoszących konkurencyjność polskiej branży metali nieżelaznych na arenie światowej. W tym konkursie CuBR wnioski można składać w ramach czterech obszarów tematycznych: 1 - górnictwo i geologia, 2 – przeróbka (mineral processing), 3 - metalurgia, przetwórstwo, nowe materiały oraz 4 - ochrona środowiska, zarządzanie ryzykiem i efektywność w biznesie. Ten ostatni obszar to nowość (w pierwszym konkursie były tylko trzy obszary).
O dofinansowanie mogą ubiegać się konsorcja naukowe zarówno jednostek naukowych z udziałem przedsiębiorców, jak i samych jednostek naukowych. W skład konsorcjum musi wchodzić przynajmniej jedna jednostka naukowa niebędąca przedsiębiorcą i co najmniej jeden przedsiębiorca albo co najmniej dwie jednostki naukowe.
Nabór wniosków potrwa 60 dni. Należy je wypełniać i składać wyłącznie za pośrednictwem generatora wniosków dostępnego na stronie poświęconej programowi.