Wcześniej akceptację Komisji Europejskiej otrzymał program Polska-Słowacja. Teraz pierwszy z trzech programów, który będzie realizowany z naszymi zachodnimi sąsiadami. Chodzi o program Polska – Saksonia 2014-2020 z budżetem 82,3 mln euro, w tym 70 mln euro z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR). Program Polska-Saksonia jest przede wszystkim nastawiony na zachowanie i rozwój wspólnego dziedzictwa kulturowego i naturalnego. Na ten cel trafi prawie 30 proc. pieniędzy (21,7 mln euro z EFRR). Na projekty mające na celu wzmocnienie zdolności instytucji publicznych i sprawności administracji oraz rozwój współpracy między obywatelami i instytucjami będzie 20,36 mln euro z EFRR. 13,6 mln euro z tego funduszu pochłonie rozwój infrastruktury drogowej. Chodzi o poprawę jakości połączeń drogowych do przejść granicznych między Polską a Saksonią.

Programem z Saksonią zarządza polskie Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju. W resorcie trwają teraz prace, wraz z partnerami niemieckimi, nad dokumentami, które umożliwią jak najszybsze ogłoszenie pierwszego konkursu.

W okresie 2014-2020 (de facto 2014-2022) do naszego kraju w ramach unijnej polityki spójności napłyną pieniądze nie tylko poprzez krajowe i regionalne programy operacyjne, ale także poprzez programy Europejskiej Współpracy Terytorialnej. Chodzi głównie o programy transgraniczne, ale też transnarodowe i międzyregionalne służące nawiązaniu współpracy i rozwiązywaniu problemów wspólnie z partnerami zagranicznymi. Polska w okresie 2014-2020 bierze udział w siedmiu programach transgranicznych, jednym programie międzyregionalnym i dwóch transnarodowych. Programy transgraniczne to: Polska-Słowacja, Czechy-Polska, Polska-Saksonia, Brandenburgia-Polska, Meklemburgia-Pomorze Przednie-Brandenburgia-Polska, Litwa-Polska i Południowy Bałtyk. Program międzyregionalny z udziałem Polski to Interreg Europa, a dwa programy transnarodowe to: Region Morza Bałtyckiego i Europa Środkowa. Programy te są w większości kontynuacją pomocy z lat 2007-2013 i są głównie poświęcone zachowaniu i rozwojowi wspólnego dziedzictwa kulturowego.