Jedna z nowych atrakcji turystycznych województwa Świętokrzyskiego to kompleks basenów mineralnych w Solcu-Zdroju. Na terenie o powierzchni 3,65 ha stanowiącym własność gminy Solec-Zdrój powstał obiekt turystyczny i rekreacyjny z dostępem do pełnej infrastruktury technicznej i zasobów wód siarkowych o niepowtarzalnych właściwościach leczniczych.
Na kompleks składa się m.in.: hala basenowa i zespół odnowy biologicznej. Basen dzieli się na część rehabilitacyjną (kąpiele i terapie lecznicze) oraz rekreacyjną (baseny rekreacyjne i dla dzieci). Turyści odwiedzający obiekt korzystają z wody lokalnej z dodatkiem siarki w stężeniach określonych przez lekarzy balneologów, o temp. od 28 do 35–37 stopni Celsjusza. Można też skorzystać z zabiegów hydroterapeutycznych z wykorzystaniem wody wzbogaconej siarką oraz odnowy biologicznej. Obiekt jest w pełni przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Władze Solca-Zdroju zakładają, że do końca 2018 r. ruch turystyczny na terenie gminy zwiększy się o 5 proc., a liczba turystów, którzy odwiedzą kompleks, wyniesie 88 140 rocznie. – Zrealizowany w Solcu-Zdroju projekt to przykład pierwszego w Polsce partnerstwa publiczno-prywatnego o modelu hybrydowym, czyli z udziałem funduszy unijnych. Gmina pozyskała dofinansowanie z regionalnego programu operacyjnego, by wspólnie z partnerem prywatnym wybudować kompleks basenów mineralnych – podkreśla Kazimierz Kotowski, członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego. – W przypadku Solca-Zdroju wartością jest nie tylko nowy, bardzo atrakcyjny produkt turystyczny, który będzie generował większy ruch kuracjuszy i turystów, ale także prawie 50 nowych miejsc pracy stworzonych do obsługi obiektu – dodaje.
Miasteczko kartingowe
Również dzięki dotacji z programu regionalnego, tyle że dla Przedsiębiorstwa Wielobranżowego „Elektro-Jarex" Janusz Tutaj – Kielce, pod koniec ubiegłego roku powstało pierwsze w województwie profesjonalne miasteczko kartingowego F1 Gokart świadczące usługi rekreacyjno-sportowe zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Do jego podstawowej działalności zaliczają się: odpłatne wypożyczanie profesjonalnych gokartów, organizacja imprez gokartowych dla firm i osób prywatnych, szkółka gokartowa dla dzieci, młodzieży i studentów oraz szkolenia dla młodzieży szkolnej. Firma realizując tę inwestycję, stworzyła dziewięć nowych miejsc pracy. Poza wybudowaniem hali sportowej z częścią biurowo-socjalną i zakupem standardowych gokartów dodatkowo kupiła gokart dwuosobowy przeznaczony dla osób niepełnosprawnych i uczących się jeździć. Trasa kartingowa przygotowana wyłącznie dla kierowców amatorów jest w pełni bezpieczna. Wyposażono ją w urządzenia do kontroli prędkości poruszania się gokartów oraz do pomiaru czasu przejazdów.
Inny projekt przedsiębiorcy, który przyniósł nowe miejsca pracy, to budowa nowego zakładu produkcyjnego oraz zakup maszyn do uruchomienia innowacyjnej technologii produkcji autorstwa spółki Lepolam Wichrowscy z Nowin. Inwestycja obejmująca wybudowanie zakładu produkcyjnego wraz z częścią magazynową i częścią konferencyjną pozwoliła firmie będącej największym w Europie Środkowo-Wschodniej producentem lamp taxi wprowadzić nowoczesne produkty w postaci: lamp taxi, żarówek oraz lamp reklamowych opartych o technologię LED. Zakup maszyn umożliwił przedsiębiorstwu wykonywanie we własnym zakresie potrzebnych do produkcji lamp podzespołów, które do tej pory produkowali kooperanci spoza regionu.