Tak wynika z piątkowego wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie (sygnatura akt: III SA/Wa 602/11).
Sprawa dotyczyła fundacji wspierającej polską naukę. Instytucja wyjaśniła, że ma status organizacji pożytku publicznego. W swojej działalności statutowej przyznaje subwencje, nagrody i stypendia, co w każdym wypadku jest wynikiem przeprowadzanych uprzednio konkursów.
Na ich rozstrzygnięcie wpływ mają sporządzane przez wybranych recenzentów opinie. Eksperci pobierają opłaty za przygotowanie recenzji, a rachunki przesyłają drogą pocztową. Fundacja chciała zmienić sposób postępowania z rachunkami. Zgodnie z nowymi regułami miały być one przesyłane drogą elektroniczną razem z opiniami. Zapytała dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, czy kwota wydawana na zakup recenzji nadal będzie miała wpływ na zwolnienie z podatku dochodowego.
Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 6c ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, wolne od podatku są dochody organizacji pożytku publicznego w części przeznaczonej na działalność statutową, z wyłączeniem działalności gospodarczej (tekst jedn. DzU z 2011 r. nr 74, poz. 397).
Fundacja uznała, że przepisy o CIT nie formułują żadnego wymogu co do formy dokumentu. „Sporządzona przez recenzenta kopia wystawionego przez tegoż eksperta rachunku przesłana drogą elektroniczną stanowiłaby wystarczający dokument dla uznania, iż rzeczywiście przeznaczono określoną kwotę pieniężną na cel statutowy fundacji" – uzasadniła.