Dla Polski i krajów naszego regionu transformacja energetyczna jest jednym z największych wyzwań cywilizacyjnych.
– Nie ulega wątpliwości, że jesteśmy w przededniu rewolucji. To na pewno będzie trudna droga, trzeba zacząć już teraz. Nasza teza dotyczy tego, aby połączyć energię ze źródeł odnawialnych z gazem ziemnym na drodze do neutralności klimatycznej – mówił Sławomir Żygowski, prezes GE Power w Polsce. – Gdy patrzymy na perspektywę krajową, to nie mamy wątpliwości, że trzeba szukać różnych ścieżek, szanując różnorodność regionu – mówił Żygowski.
Jak dodawał, wodór może mieć też kluczowe znaczenie w przyspieszeniu transformacji, dotyczy to zarówno jego wykorzystania, jak i technologii CCUS (carbon capture, utilisation and storage – red.).
– Naszym zdaniem wodór będzie kluczowym surowcem w gospodarce przyszłości. Mamy też nadzieję na docelową produkcję „zielonego wodoru", co otworzy nowe możliwości – podkreślał Żygowski.
W debacie brał też udział prezes PGNiG Paweł Majewski. – Oczywiście metan jest lepszy niż wodór, bo jest. Szybką metodą „zazielenienia gazu ziemnego" będzie biometan. Technologie wodorowe wymagają dopracowania. Wiele jeszcze przed nami, nie tylko jeśli chodzi o przedsiębiorstwa, ale też jeśli chodzi o wysiłek legislacyjny. Nie ma regulacji w tym zakresie. Trudno jest inwestować w ten sektor. Technologią sprawdzoną jest biometan. Rola gazu ziemnego jako paliwa przejściowego jest wpisana w dokumenty strategiczne – mówił Paweł Majewski.