Forum Ekonomiczne

„Rzeczpospolita” na Forum Ekonomicznym w Karpaczu 2024

Wyzwania energetycznej transformacji

Rola gazu ziemnego i wodór jako paliwo przyszłości – to najważniejsze wątki debaty w Karpaczu.

Publikacja: 08.09.2021 19:19

Uczestnicy debaty zastanawiali się, jak szybko wodór stanie się ważnym paliwem dla polskiej gospodar

Uczestnicy debaty zastanawiali się, jak szybko wodór stanie się ważnym paliwem dla polskiej gospodarki

Foto: Edytor.net, Rafał Klimkiewicz

Dla Polski i krajów naszego regionu transformacja energetyczna jest jednym z największych wyzwań cywilizacyjnych.

– Nie ulega wątpliwości, że jesteśmy w przededniu rewolucji. To na pewno będzie trudna droga, trzeba zacząć już teraz. Nasza teza dotyczy tego, aby połączyć energię ze źródeł odnawialnych z gazem ziemnym na drodze do neutralności klimatycznej – mówił Sławomir Żygowski, prezes GE Power w Polsce. – Gdy patrzymy na perspektywę krajową, to nie mamy wątpliwości, że trzeba szukać różnych ścieżek, szanując różnorodność regionu – mówił Żygowski.

Jak dodawał, wodór może mieć też kluczowe znaczenie w przyspieszeniu transformacji, dotyczy to zarówno jego wykorzystania, jak i technologii CCUS (carbon capture, utilisation and storage – red.).

– Naszym zdaniem wodór będzie kluczowym surowcem w gospodarce przyszłości. Mamy też nadzieję na docelową produkcję „zielonego wodoru", co otworzy nowe możliwości – podkreślał Żygowski.

W debacie brał też udział prezes PGNiG Paweł Majewski. – Oczywiście metan jest lepszy niż wodór, bo jest. Szybką metodą „zazielenienia gazu ziemnego" będzie biometan. Technologie wodorowe wymagają dopracowania. Wiele jeszcze przed nami, nie tylko jeśli chodzi o przedsiębiorstwa, ale też jeśli chodzi o wysiłek legislacyjny. Nie ma regulacji w tym zakresie. Trudno jest inwestować w ten sektor. Technologią sprawdzoną jest biometan. Rola gazu ziemnego jako paliwa przejściowego jest wpisana w dokumenty strategiczne – mówił Paweł Majewski.

Debatujący mówili też o skali zmian, które czekają Polskę i nie tylko nasz kraj. – Niektórzy mówią, że to nie rewolucja, ale rewolta w energii – podkreślał Jan Szewczak, członek zarządu PKN Orlen ds. finansowych. – To nie jest tylko kwestia, co będzie paliwem przejściowym, jakie paliwo będzie docelowo, jak sobie poradzimy z magazynowaniem. To jest kwestia polityczna i społeczna w ogromnej mierze. Ludzie, którzy sądzą, że na te zmiany nie ma wpływu polityka czy geopolityka, są naiwni – powiedział Jan Szewczak. – Młodzi ludzie są zwolennikami totalnej transformacji energetycznej. Ale to wszystko do chwili, gdy mogą sobie smarfona ładować – mówił Szewczak. Jak dodał, koszt transformacji energetycznej w Polsce wyniesie około biliona złotych, a być może nawet więcej.

Partner relacji: ISW

Forum Ekonomiczne
Europejski Kongres Samorządów: Powodzie – czy można się przed nimi uchronić?
Forum Ekonomiczne
Potrzebna platforma współpracy
Forum Ekonomiczne
Bezpieczeństwo młodych w sieci. Wyzwania i kierunki działań
Forum Ekonomiczne
Online safety for young people. Challenges and courses of action
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Forum Ekonomiczne
Nowoczesna opieka zdrowotna musi opierać się na współpracy
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne