Forum Ekonomiczne

„Rzeczpospolita” na Forum Ekonomicznym w Karpaczu 2024

Popyt na nowe kompetencje

Nowe technologie wymuszają zapotrzebowanie na nowe zawody. Gwałtownie rośnie popyt na specjalistów z dziedziny informatyki, programowania i teleinformatyki.

Publikacja: 06.09.2019 00:38

Popyt na informatyków, programistów będzie rósł – przekonywali uczestnicy dyskusji

Popyt na informatyków, programistów będzie rósł – przekonywali uczestnicy dyskusji

Foto: Fotorzepa/Tomasz Jodłowski

– Nowe technologie zmieniają nasze życie. Wkradł się w nie internet. I do życie zawodowego, i do osobistego. Mamy multimedia, które pozwalają odezwać się osobom, które w życiu codziennym by się nie odezwały. Zalewają nas informacje. Do sieci przeniosła się też przestępczość – mówiła Beata Ostrowska, członek prezydium zarządu Polskiego Towarzystwa Informatycznego.

Opowiadała o badaniu związanym z branżą IT, przeprowadzonym przez Uniwersytet Jagielloński. Chodziło o to, by zbadać, jakie są potrzeby kompetencyjne wśród przedsiębiorców. Badano też studentów. Pytano, jakie kompetencje będą w przyszłości potrzebne.

– To było jedno z największych takich badań przeprowadzonych ostatnio. Objęło przeszło 700 prezesów, menedżerów, dyrektorów IT – mówiła Beata Ostrowska. – Wśród najważniejszych trendów znalazły się big data, blockchain, internet rzeczy – wymieniała. I tłumaczyła, że przedsiębiorcy wyraźnie pokazują, iż te trendy będą w przyszłości bardzo ważne i kompetencje związane z nimi będą najbardziej pożądane. Najwięcej przedsiębiorców wskazywało przy tym, że najbardziej potrzebne będą kompetencje zawodowe związane z cyberbezpieczeństwem.

Firmy same kształcą informatyków

– Mamy ogromny boom na branżę IT – mówił Adam Kamiński, dyrektor do spraw rozwoju w klastrze technologicznym w Białymstoku, a także w Technikum Programistycznym InfoTech. Opowiadał, że w 2012 r. w Białymstoku został zrealizowany projekt unijny, którego celem było zorganizowanie klastra IT. To jednak jeszcze nie był ten moment. Po zakończeniu finansowania unijnego klaster się zatrzymał. W międzyczasie na świecie i w Polsce rozpoczął się boom na branżę IT. – W Białymstoku nagle pojawiło się – stworzyło się – 4 tys. programistów. Jeden programista tworzył wokół siebie dwa–trzy miejsca pracy towarzyszące i okazało się, że urosła tam puszcza krzemowa. Nastąpiła reaktywacja klastra IT. Okazało się, że szkoły średnie, odpowiednio zmodyfikowany program nauczania, to bardzo dobre miejsce, w którym można wykształcić dobrych deweloperów – mówił Adam Kamiński. – Firmy założyły własną szkołę informatyczną. Złożyło się na to sześć przedsiębiorstw. Jedna firma ogólnopolska, firmy lokalne i amerykańska, która ma oddział tylko w Polsce – opowiadał dyrektor.

– Kluczowe dla edukacji dziś jest kształcenie ludzi według zapotrzebowania rynku, pod kątem kompetencji, które są poszukiwane przez pracodawców. Nie możemy sobie kształcić według własnego widzimisię – mówił Adam Tomaszewski, dyrektor zespołu szkół technicznych i ogólnokształcących w Jarosławiu. Opowiadał o zapotrzebowaniu na specjalistów w nowym zawodzie, jakim jest technik programista. Do tej pory szkoły kształciły techników informatyków. Teraz z tej grupy wydzielono programistów. Bo takie jest zapotrzebowanie rynku. Grupę tę uzupełnia technik branży teleinformatycznej.

Informatycy na wagę złota

– Popyt na informatyków, programistów będzie rósł, to nie ulega wątpliwości – mówił Michał Moskal, przewodniczący rady fundacji w Fundacji Alumni NZS, radny warszawskiej dzielnicy Żoliborz. Ale to nie wszystko. Przekonywał, że kompetencje cyfrowe to coś, co dziś dotyczy każdego człowieka osobiście, prywatnie, ale też zawodowo.

– W tym roku, w pierwszym kwartale, po raz pierwszy wydatki na reklamę w internecie przewyższyły wydatki na reklamę w telewizji. W całym torcie reklamowym wydatki na internet przekroczyły 43 proc. To ogromna kwota. I osoby, które pracują w marketingu, muszą mieć kompetencje do tego, by to obsługiwać. Niekoniecznie muszą być programistami, ale muszą wiedzieć, jak to wszystko działa – tłumaczył.

Opowiadał, że może być tak, że na komisariat policji przyjdzie człowiek, który zgłosi kradzież magicznego miecza w internecie. – Policjant w wieku 40–50 lat, który mało czasu spędził na pracy przy komputerze, może go potraktować jak wariata. Tymczasem taki miecz może być wart 10–20 tys. zł i jego kradzież może być przestępstwem – mówił Michał Moskal. – Czy policjant musi być informatykiem? Nie musi, ale musi rozumieć takie sytuacje. Mówił też, że w Warszawie przy Wojskowej Akademii Technicznej zostało otwarte wojskowe techniku informatyczne. – To pokazuje, że zapotrzebowanie na informatyków jest powszechne, w ogromnej liczbie branż i firm. I będzie rosło – tłumaczył.

- Partnerem relacji jest Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji

Forum Ekonomiczne
Potrzebna platforma współpracy
Forum Ekonomiczne
Bezpieczeństwo młodych w sieci. Wyzwania i kierunki działań
Forum Ekonomiczne
Online safety for young people. Challenges and courses of action
Forum Ekonomiczne
Nowoczesna opieka zdrowotna musi opierać się na współpracy
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Forum Ekonomiczne
Jens Jakob Gustmann, Philips: Nie ma odwrotu od cyfryzacji w opiece medycznej
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego