Obligatariusze GetBacku u Kaczyńskiego

Przedstawiciele stowarzyszenia zrzeszającego obligatariuszy windykacyjnej firmy informują, że spotkali się z Jarosławem Kaczyńskim, prezesem Prawa i Sprawiedliwości.

Aktualizacja: 24.09.2018 13:35 Publikacja: 24.09.2018 13:12

Obligatariusze GetBacku u Kaczyńskiego

Foto: Fotorzepa, Andrzej Bogacz

Taką informację podał Artiom Bujan, prezes Stowarzyszenia Poszkodowanych Obligatariuszy GetBack, na facebookowym profilu tej grupy. Z jego relacji wynika, że do spotkania doszło tydzień temu, czyli w poniedziałek, 17 września. Stowarzyszenie reprezentował Artiom Bujan i jeszcze jedna osoba. Z relacji szefa stowarzyszenia wynika, że prezesowi PiS wręczono plik dokumentów w sprawie sprzedaży obligacji GetBacku („m.in. kopie złożonych wcześniej dokumentów interwencyjnych do siedziby PiS oraz inne w sprawie tej afery”). Bujan zaznacza, że nie może ujawniać szczegółów spotkania, ale wskazuje, że być może będzie kolejne.

Profil stowarzyszenia na Facebooku liczy ponad 2,2 tys. członków, choć trudno określić, ilu z nich faktycznie jest posiadaczami obligacji będącego w postępowaniu układowym windykatora. - Nie chciałbym ujawniać liczby członków stowarzyszenia. Wiele osób nie chce w ogóle mówić o tej sprawie. Jako stowarzyszenie podejmujemy jednak wiele inicjatyw. Złożyliśmy wniosek o interwencję poselską w sprawie praktyk instytucji finansowych. Zgłosiliśmy także sprawę w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, jak również w wielu urzędach – mówił parę dni temu Artiom Bujan w ParkietTV. 

Czytaj także: GetBack szykuje nową propozycję dla wierzycieli

9 października odbędzie się odroczone zgromadzenie wierzycieli GetBacku, które dotyczy zawarcia układu. Obligatariusze będą wybierać jedną z trzech propozycji układowych. Najnowsza propozycja zarządu GetBacku zakłada spłatę obligatariuszom należność główną w 31 proc. Kurator obligatariuszy zakładał z kolei spłatę w wysokości 50,5-proc., podobnie jak rada wierzycieli. Być może w grę wejdzie inny scenariusz, jeśli pojawi się inwestor zainteresowany spółką (w połowie września GetBack informował, że spółka kontynuuje rozmowy z grupą inwestorów zainteresowanych objęciem udziałów w spółce i podtrzymuje, że przed 9 października przedstawi aktualne dane finansowe i oferty inwestorów).

Obligatariusze GetBacku piszą do bankowców

jednocześnie obligatariusze GetBacku, zgromadzeni w grupie „Po Getback”, zwrócili się w liście otwartym do zarządów banków, które posiadają zabezpieczenie na majątku windykacyjnej spółki, z prośbą i apelem o dobrowolne przystąpienie do układu na warunkach takich jak obligatariusze niezabezpieczeni (wierzytelności zabezpieczone mają być zaspokojone w pierwszej kolejności, poza układem). Chodzi o siedem instytucji: Alior, Getin Noble Bank, mBank, Raiffeisen Bank Polska, BGŻ BNP Paribas, Idea Bank i Haitong Bank.

Ci niezabezpieczeni obligatariusze apelują do banków – mających zabezpieczenie zwykle dwu-trzykrotnie wyższe od nominalnej wartości długu - o solidarne i dobrowolne przystąpienie do układu i zgodę na częściową redukcję wierzytelności „w interesie całego szeroko rozumianego rynku finansowego”.
„Szanowni Państwo, czy naprawdę uważacie, że układ, w którym to wyłącznie my – obligatariusze indywidualni - ponosimy cały koszt restrukturyzacji GetBacku będzie sprawiedliwy?” – pytają obligatariusze. Ich zdaniem trudna sytuacja finansowa, w jakiej znalazła się spółka, oraz olbrzymia strata i towarzysząca jej dziura płynnościowa, w relatywnie niewielkim stopniu zostały spowodowane poprzez przestępcze wyprowadzenie majątku ze spółki. „Zdecydowana większość tej kwoty (a chodzi o setki milionów złotych) jest rezultatem wytransferowania przez uprzedni zarząd GetBack pieniędzy do różnych instytucji systemu finansowego. Mechanizm ten był w większości przypadków zgodny z przepisami prawa, ale z jawnym naruszeniem zasad rachunku ekonomicznego, czy też uczciwości kupieckiej. Transfer środków wpłaconych uprzednio przez obligatariuszy nastąpił zarówno, jak już obecnie powszechnie wiadomo, poprzez zapłatę wygórowanych, nierynkowych kwot za nabywane przez spółkę pakiety wierzytelności, jak i sowite opłaty i prowizje, związane między innymi z dystrybucją obligacji. W efekcie wiele instytucji finansowych w rzeczywistości w sposób istotny wzbogaciło się na działalności GetBacku kosztem tych, którzy spółkę finansowali, czyli obligatariuszy” – przekonują w liście przedstawiciele porozumienia. Ich zdaniem bardzo dobra kondycja finansowa i rosnące zyski banków pozwalają, by wzięły na siebie część strat wynikających z niewypłacalności GetBacku.
„Po przeciwnej stronie są dramaty dziesięciu tysięcy osób, które wydały zazwyczaj całe oszczędności życia (a często oszczędności kilku pokoleń) otrzymując bez swojej winy w zamian toksyczne obligacje. W zdecydowanej większości nie są to doświadczeni inwestorzy, lecz zwykli ciułacze. Często zamienili posiadane depozyty bankowe na obligacje będąc, albo wprowadzeni w błąd przez dystrybutorów obligacji, albo działając w naiwnym zaufaniu do instytucji rynku finansowego, nadzoru, audytora, biur maklerskich, agencji ratingowych, zgodnie zachwalających wówczas zarówno wyniki finansowe GetBack, jak i wyjątkowe umiejętności ówczesnego zarządu. Instytucje finansowe współpracujące z GetBack, czy to poprzez udzielanie mu finansowania, dystrybucję akcji/obligacji, rekomendacje domów maklerskich, itp. brały niestety aktywny udział w tworzeniu wizerunku GetBack jako profesjonalnej i rzetelnej firmy windykacyjnej, na co nabrały się tysiące nieświadomych ofiar tej afery” – uważają przedstawiciele porozumienia.
Podkreślają, że nie zgadzają się na układ, w którym obligatariusze otrzymują w ratach przez osiem lat tylko 30 proc. wartości nominalnej obligacji, podczas gdy banki odzyskałyby wszystko. Nowy zarząd GetBacku szacuje, że jeśli instytucje finansowe przystąpią do układu na takich samych warunkach jak obligatariusze niezabezpieczeni, to ich zaspokojenie wzrosłoby z 31 proc. do 47 proc.

Finanse
Duże długi mieszkańców w średnich miastach. Trudniej tu o dobre, stabilne dochody
Finanse
EBOR i Enterprise Investors inwestują w eTravel
Finanse
Oszczędności Polaków rosną szybciej niż ich długi. Kogo to martwi?
Finanse
Ofiary Berniego Madoffa odzyskały już 94 procent swoich pieniędzy
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Finanse
Chcesz obniżyć podatek PIT? To ostatni dzwonek na wpłatę na IKZE
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego