W listopadzie, w którym nastąpił duży odpływ z krajowych TFI, aktywa pozyskane łącznie z Polski przez BlackRock Merrill Lynch, Fortis Investments, Franklin Templeton, HSBC Investments oraz Robeco zwiększyły swoją wartość. Tendencja ta utrzymała się również w grudniu.
Dla wspomnianej piątki miniony rok był bardzo udany. Wprawdzie aktywa instytucji zagranicznych są wciąż niewielkie w porównaniu z krajowymi TFI, jednak widać wyraźną tendencję zwiększania przez nie udziału w rynku. W minionym roku aktywa krajowych TFI wzrosły o 35 proc., podczas gdy aktywa pięciu wymienionych – o 137 proc.
Analizy Online szacują, że na koniec 2007 roku wartość aktywów we wszystkich instytucjach zagranicznych była około 28 razy mniejsza niż aktywów krajowych TFI, podczas gdy jeszcze na koniec 2006 roku stosunek ten wynosił 1 do 40.
Wtedy wartość aktywów krajowych TFI wynosiła 99,1 mld zł, a aktywa instytucji zagranicznych, które napłynęły dwoma kanałami dystrybucji, tj. dzięki bezpośredniej sprzedaży funduszy zagranicznych oferowanych na podstawie notyfikacji Komisji Nadzoru Finansowego oraz dzięki współpracy instytucji zagranicznych w ramach ubezpieczeniowych funduszy kapitałowych, wyniosły 2,5 mld zł.
Biorąc pod uwagę stale rozszerzającą się ofertę produktową instytucji zagranicznych, która rozrasta się nie tylko dzięki notyfikacjom KNF, ale również dzięki aktywności w ramach ubezpieczeniowych funduszy kapitałowych, nie widać żadnych istotnych zagrożeń mogących przeszkodzić dalszemu wzrostowi tego udziału.