Euro nam ucieka

Oceniając stan przygotowań Polski do przyjęcia unijnej waluty, rynek szacuje, że może to nastąpić pomiędzy 2019 a 2021 rokiem

Publikacja: 05.04.2011 13:12

Euro nam ucieka

Foto: Bloomberg

Z najnowszego raportu konwergencji nominalnej, przygotowanej w ministerstwie finansów wynika, że nadal spełniamy zaledwie jeden z wymaganych kryteriów z Maastricht. Jest jednak niewielka poprawa w porównaniu ze stanem z początku roku - wówczas eksperci uważali, że najwcześniej wejdziemy do strefy euro w 2020 roku, teraz twierdzą, że być może nastąpi to już w 2019 roku.

W lutym 2011 roku Polska mieściła się wyłącznie w ramach wytyczonych w Maastricht odnośnie stóp procentowych. Średnia

długoterminowa stopa procentowa za ostatnie 12 miesięcy wynosiła 5,8 proc. i była o 1,5 pkt. proc. niższa od wartości referencyjnej. Znaczny wzrost wartości referencyjnej w marcu (o 2,3 pkt. proc.) wynikał z włączenia do grupy referencyjnej Łotwy, gdzie średnioroczna dynamika cen po raz pierwszy od 11 miesięcy nie była ujemna (0,0 proc.) i różniła się od analogicznej wielkości w strefie euro o 1,9 pkt. proc.

W lutym 2011 roku Polska nie wypełniała kryterium stabilności cen: średnie tempo wzrostu indeksu HICP w Polsce w ostatnich 12 miesiącach wynosiło 2,6 proc. (tak jak przed miesiącem) i przekraczało wartość referencyjną, wynoszącą 2,3 proc. (o 0,3 pkt. proc. mniej niż w styczniu 2011 r.). Spadek wartości referencyjnej wynikał z włączenia Łotwy (obok Holandii i Słowacji) do grupy państw referencyjnych. Gdyby jednak Łotwę z niej wykluczono, wartość referencyjna wzrosłaby do 2,8 proc. Listopadowe prognozy Komisji Europejskiej (wraz z ich marcową aktualizacją dla Polski i 6 innych państw UE) nie przewidują ponownego spełnienia kryterium stabilności cen przez Polskę do końca 2012 roku.

Kryterium fiskalne nie jest spełnianie ze względu na nałożoną na nas procedurę nadmiernego deficytu, a kryterium kursu walutowego ze względu na fakt, że Polska nie uczestniczy w mechanizmie ERM II.

Jacek Rostowski, minister finansów deklaruje jednak, że już w 2012 roku nasz deficyt spadnie poniżej 3 proc. PKB, dzięki czemu najpóźniej w 2013 roku procedura nadmiernego deficytu zostanie z nas zdjęta. Istnienie nadmiernego deficytu zostało stwierdzone w 24 z 27 państw UE.

Finanse
Warren Buffett przejdzie na emeryturę. Ma go zastąpić Greg Abel
Finanse
Berkshire ze spadkiem zysków, rośnie za to góra gotówki
Finanse
Polacy niespecjalnie zadowoleni ze swojej sytuacji finansowej
Finanse
Norweski fundusz emerytalny z miliardową stratą
Finanse
TFI na zakupach, OFE wyprzedają polskie akcje