- Rozwiązania przyjęte w pakiecie pozwolą w przyszłości zmniejszyć ryzyko kryzysu gospodarczego, wzmocnić funkcjonowanie strefy euro oraz przygotują grunt pod przyjęcie nowych członków do strefy euro, w tym Polski - przekonuje komisarz Danuta Hubner. Przyjęto, również ważną dla Polski regułę uwzględniania kosztów reformy emerytalnej w procedurze nadmiernego deficytu.

Komisarz dodaje, że to ważny krok, bo już od jutra będzie można rozpocząć negocjacje z państwami członkowskimi i Komisją Europejską. - Mam nadzieję, że rynki finansowe zareagują pozytywnie - powiedziała po głosowaniach prof. Danuta Hübner.

Europosłowie są przekonani, że rozwiązania zaproponowane w pakiecie pozwolą uniknąć w przyszłości ryzyka powtórki kryzysu finansowego. Ponadto, przygotują strefę euro do rozszerzenia na państwa członkowskie, które jeszcze do niej nie należą, w tym Polskę. Państwa spoza strefy euro będą miały także możliwość dołączyć do rozwiązań znajdujących się w pakiecie o zarządzaniu gospodarczym.

- W głosowaniu europosłowie poparli postulat, aby koszty reform emerytalnych były brane pod uwagę podczas podejmowania decyzji o rozpoczęciu procedury nadmiernego deficytu nie tylko w ciągu 5 lat od wprowadzenia reform, ale na stałe. Jest to sygnał poparcia dla krajów takich jak Polska, które dekadę temu dokonały systemowej transformacji systemu emerytalnego i nadal ponoszą jej finansowe konsekwencje - powiedziała eurodeputowana PO Danuta Jazłowiecka.

Pakiet w sprawie zarządzania gospodarczego będzie teraz negocjowany z Radą Ministrów (ECOFIN) i Komisją Europejską. Parlament po raz pierwszy, dzięki nowym uprawnieniom instytucji wynikających z zapisów Traktatu Lizbońskiego będzie współdecydował z Radą w kwestii makroekonomicznej. Całość zostanie poddana pod głosowanie najprawdopodobniej podczas czerwcowej lub lipcowej sesji plenarnej PE w Strasburgu