60 ustaw Sejm ma przyjąć do końca kadencji

40 z 60 projektów, nad którymi pracuje teraz Sejm, dotyczy gospodarki. Firmy liczą na realne zmniejszenie biurokracji i lepszą pracę sądów. Opozycja zarzuca rządowi, że poważne kwestie są wciąż odkładane

Publikacja: 29.07.2011 14:15

60 ustaw Sejm ma przyjąć do końca kadencji

Foto: Fotorzepa, Pasterski Radek PR Pasterski Radek

Posłowie w czasie trzech ostatnich posiedzeń sejmowych przyjąć mają ok. 60 ustaw. Większość z nich, bo 40. dotyczy spraw gospodarczych. Tak wynika z listy, którą marszałek Grzegorz Schetyna przygotował na początku tego tygodnia dla Prezydium Sejmu. – Musimy finiszować. W tym tygodniu decydujemy o 25 projektach. To te, które nie budzą większych zastrzeżeń i są pilne – uważa Stanisław Żelichowski z PSL. Jego zdaniem koniec kadencji nie jest dobrym czasem, by procedować w parlamencie nad kontrowersyjnymi projektami. – Zamiast debaty mamy wówczas festiwal przedwyborczy – dodaje poseł.

Wojciech Warski, prezes firmy Softex Data i ekspert gospodarczy BCC, zwraca uwagę, że już od ponad pół roku rząd w niektórych kwestiach argumentuje, iż nie można zająć się określonymi problemami, bo zostało za mało czasu do wyborów.

– W ten sposób przerwano prace nad zmianą zasad promocji gospodarki polskiej za granicą czy nie podejmowano kwestii wydłużenia wieku emerytalnego – dodaje przedsiębiorca.

Jego zdaniem ważne jest, by ostatecznie uchwalić ustawę zmieniającą ustrój sądów.

–  Chodzi nie tylko o strukturę sądów, w tym gospodarczych, ale też zmianę sposobu oceniania prokuratorów i sędziów na bardziej efektywną oraz menedżerskie zarządzanie wydziałami – przypomina przedsiębiorca. Jego zdaniem pozytywne jest to, że parlament ma przyjąć ustawę deregulacyjną „bis", czyli o redukcji niektórych obowiązków dla obywateli i przedsiębiorców, która zmniejsza powinności informacyjne wobec administracji.

W tym właśnie projekcie widać pewien pośpiech i chęć  przeprowadzenia ważnych kwestii, ponieważ znalazł się tam również zapis na temat partnerstwa publiczno-prywatnego i tego, by realizacja  inwestycji nie była wliczana do długu samorządów, jeśli większość kosztów jest po stronie prywatnego inwestora.

– Nie powinno się patrzeć na listę ostatnich projektów bez porównania z tym, co uchwaliliśmy w ciągu całej kadencji – uważa  Krystyna Skowrońska, posłanka PO. Jej zdaniem dla inwestycji kolejowych ważna jest nowela ustawy o Funduszu Kolejowym, która umożliwi finansowanie inwestycji z pożyczki EBI.

Zwraca uwagę na projekt nowelizacji ustawy o kredycie konsumenckim, gdzie każdy klient, który posiada kredyt hipoteczny, miałby możliwość spłacania miesięcznych rat kredytu bezpośrednio w kasie banku, w walucie, w której ma kredyt bez dodatkowych opłat.

– W tym katalogu nie ma żadnego opozycyjnego projektu, bo te posłowie koalicji wycinali już po pierwszym czytaniu – przypomina  Beata Szydło, posłanka PiS. Zwraca uwagę, że  kilka nowel wynika stąd, iż  ustawy uchwalano zbyt pospiesznie, a nawet niekiedy niechlujnie, i trzeba je poprawiać.

Paweł Arndt, szef Sejmowej Komisji Finansów Publicznych, zapewnia, że wszystkie ustawy, które trafiły pod obrady Sejmu i zostały pozytywnie zaopiniowane przez sejmowe komisje, zostaną przyjęte. – Nie robimy żadnych wyróżników, to nie jest ranking, wszystkie są tak samo ważne – zapewnia poseł. Ale  Stanisław Stec (SLD) ripostuje: – Nie rozstrzygamy nic poważnego, jak choćby zmiany zapisu o powiązaniu podwyżek VAT z długiem publicznym, a przecież wiemy, że to zły mechanizm, bo pobudza czynniki inflacyjne.

Ludwik Kotecki ,wiceminister finansów, zapewnił wczoraj w Sejmie, że Polska nie ma problemów z obsługą długu publicznego i finansowaniem wydatków, do połowy roku zrealizowano już ponad 80 proc. zaplanowanych na ten rok potrzeb pożyczkowych. Jego zdaniem stan finansów publicznych i wdrożony przez rząd pakiet działań konsolidujących finanse jest najszybszy w całej Unii Europejskiej – z wyjątkiem krajów korzystających z zewnętrznej pomocy finansowej KE czy MFW .

Dodał, że o sukcesie konsolidacji decyduje sposób jej przeprowadzenia, dlatego rząd zdecydował się oprzeć ją na stronie wydatkowej. Jedynie 0,8 pkt proc. PKB, z prognozowanych 5 pkt proc. PKB, o które ma zmniejszyć się deficyt w tym i przyszłym roku, wynika z ograniczenia ulg czy wzrostu stawek podatkowych.

– Po I półroczu deficyt budżetu wyniósł niewiele ponad 50 proc. z zaplanowanego na cały 2011 r., co oznacza, że jest o ponad 16 mld zł niższy od przygotowanego przez MF harmonogramu – stwierdził Kotecki.

 

eg

Sondaż „Rz": Na jakie ustawy, nad którymi pracuje teraz Sejm, najbardziej czekają przedsiębiorcy

Andrzej Arendarski, prezes Krajowej Izby Gospodarczej

1. Rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych

2. Rządowy projekt ustawy o redukcji niektórych obowiązków dla obywateli i przedsiębiorców

3. Rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o odpowiedzialności za naruszenie dyscypliny finansów publicznych oraz niektórych innych ustaw

Przedsiębiorcy będą szczególnie zadowoleni ze wszystkich zmian, które będą skutkowały likwidacją barier w prowadzeniu biznesu. Od lat czekamy na uproszczenie przepisów i likwidację zbędnych, a kosztotwórczych obowiązków.

Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes Związku Banków Polskich

1. Rządowe projekty ustawy o usługach płatniczych oraz o zmianie ustawy – Prawo bankowe

2. Rządowy projekt ustawy o zmianie w ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych

3. Poselski projekt ustawy o wspieraniu budownictwa mieszkaniowego oraz o spółdzielniach mieszkaniowych

Mam nadzieję, że w przyszłej kadencji posłowie zajmą się potrzebnymi zmianami dotyczącymi wsparcia oszczędzania na cele mieszkaniowe, emerytalno-rentowe i zdrowotne.

Stanisław Gomułka, główny ekonomista Business Centre Club

1. Rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych

2. Rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o Funduszu Kolejowym oraz ustawy o transporcie kolejowym

3. Rządowy projekt ustawy o redukcji niektórych obowiązków dla obywateli i przedsiębiorców

Niestety, obecny Sejm niewiele zrobił w celu naprawy finansów publicznych. Zabrakło uelastycznienia wydatków wynikających z ustaw, reformy mundurówek, zrównania wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn.

Jeremi Mordasewicz, ekspert PKPP Lewiatan

1. Rządowy projekt ustawy o redukcji niektórych obowiązków dla obywateli i przedsiębiorców

2. Rządowy projekt ustawy o zmianie zasad ewidencji i identyfikacji podatników i płatników

3. Rządowy projekt ustawy o zmianie odpowiedzialności za naruszenie dyscypliny finansów publicznych

Okres przedwyborczy nie jest dobry na uchwalanie nowych przepisów, bo z reguły przebijają się wówczas pomysły dobre dla ludu. Z pewnością oczekiwana jest ustawa deregulacyjna, szkoda, że zaproponowano tam mały zakres zmian.

Ryszard Petru, przewodniczący Towarzystwa Ekonomistów Polskich

1. Rządowy projekt ustawy o redukcji niektórych obowiązków dla obywateli i przedsiębiorców

2. Rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo o ustroju sądów powszechnych

3. Rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników oraz o zmianie innych ustaw

Te projekty mają największy wpływ na gospodarkę, dotyczą deregulacji i usprawnienia systemu sadowniczego – krwiobiegu gospodarki. Przyjęcie tych ustaw w tej kadencji Sejmu byłoby dobrym prognostykiem na przyszłość.

Prognozy dyrektorów

Firmy w Polsce nadal będą ograniczać koszty. Tak oraz poprzez fuzje i przejęcia finansowany będzie wzrost przychodów z obecnych rynków – wynika z badania  Deloitte przeprowadzonego wśród dyrektorów finansowych (CFO) największych firm. Niemal 70 proc. dyrektorów finansowych w Polsce twierdzi, że żyjemy w czasach niepewności ekonomicznej. Więcej niż połowa nie spodziewa się poprawy wyników finansowych firm, a niemal jedna czwarta oczekuje nawet ich pogorszenia. Dla 22 proc. przejęcia będą głównym motorem wzrostu przychodów. Dalsze 26 proc. rozważa akwizycje w jakiejś formie. Poza tym kontrola i redukcja kosztów to wciąż priorytet więcej niż połowy firm.

Finanse
Warren Buffett przejdzie na emeryturę. Ma go zastąpić Greg Abel
Finanse
Berkshire ze spadkiem zysków, rośnie za to góra gotówki
Finanse
Polacy niespecjalnie zadowoleni ze swojej sytuacji finansowej
Finanse
Norweski fundusz emerytalny z miliardową stratą
Finanse
TFI na zakupach, OFE wyprzedają polskie akcje