Rada głosowała obniżki stóp

Na wrześniowym posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej, podobnie jak w lipcu, złożono wniosek o obniżenie stóp procentowych o 50 pkt. bazowych i drugi – o obniżenie o 25 pkt. bazowych

Publikacja: 20.09.2012 15:38

Rada głosowała obniżki stóp

Foto: Fotorzepa, Szymon Łaszewski

Nie zostały one przyjęte i koszt pieniądza pozostał na niezmienionym poziomie. Tak wynika z zapisu dyskusji na posiedzeniu.

Rada nie wyklucza jednak dostosowania polityki pieniężnej (co oznacza cięcie stóp procentowych), jeśli kolejne dane z gospodarki potwierdzą skalę spowolnienia i ograniczenie presji inflacyjnej. Niektórzy członkowie władz monetarnych będą czekać na wyniki listopadowej projekcji.

Część członków RPP podkreślała jednak, że jest wciąż jest ryzyko utrzymywania się podwyższonej inflacji w kolejnych miesiącach, ze względu na wysokie ceny surowców na rynkach światowych. W sierpniu inflacja po wyłączeniu cen żywności i energii spadła do 2,1 proc. z 2,3 proc. w lipcu i czerwcu i była najniższa od kwietnia 2011 r. Podany wcześniej przez GUS wskaźnik inflacji konsumenckiej wyniósł w sierpniu 3,8 proc., wobec 4,0 proc. w lipcu i 4,3 proc. w czerwcu.

Członkowie Rady zwrócili uwagę, że spowolnienie wzrostu gospodarczego w Polsce w tym roku jest silniejsze niż zakładano w lipcowej projekcji prognozach zewnętrznych ośrodków. Wskazywano m.in. na obniżenie produkcji budowlanej, spadek wskaźników wyprzedzających koniunkturę i wydatków gospodarstw domowych, a także obniżającą się dynamikę akcji kredytowej banków. Perspektyw dla przyszłego wzrostu nie są optymistyczne. „Zdaniem niektórych członków Rady istnieje ryzyko, że w II półroczu 2012 r. i 2013 r. wzrost gospodarczy w Polsce może kształtować się nawet znacznie poniżej przewidywań z projekcji lipcowej oraz prognoz ośrodków zewnętrznych"  – czytamy w zapisie dyskusji na posiedzeniu RPP.

Andrzej Bratkowski był jedynym członkiem RPP, który na jej lipcowym posiedzeniu głosował za wnioskiem o podwyżkę stóp procentowych o 50 pb, natomiast wniosek o podwyżkę o 25 pb oprócz niego poparła także Elżbieta Chojna-Duch. Wiadomo, że na wrześniowym posiedzeniu dwóch członków Rady, uznawanych za „jastrzębich" nie było obecnych.

Prognozy „Parkietu”.
Jak oszczędzać i inwestować w czasach spadających stóp procentowych?
Finanse
Czego może nas nauczyć Warren Buffett?
Finanse
Warren Buffett przejdzie na emeryturę. Ma go zastąpić Greg Abel
Finanse
Berkshire ze spadkiem zysków, rośnie za to góra gotówki
Finanse
Polacy niespecjalnie zadowoleni ze swojej sytuacji finansowej