W styczniu, to obligacje dziesięcioletnie okazały się najbardziej pożądanym przez nabywców papierem dłużnym – poinformowało Ministerstwo Finansów.

W styczniu sprzedano detaliczne obligacje rządowe  na kwotę 114,11 mln. Wynik niemal w połowie osiągnięty został dzięki sprzedaży obligacji dziesięcioletnich.  Dwulatki stanowiły 22 proc. sprzedaży,  a trzylatki 2,4 proc. Dotychczasowy lider czyli obligacje czteroletnie dały 27,6 proc. sprzedaży.

– Jako emitenta obligacji skarbowych cieszy nas tak duże zainteresowanie nabywców obligacjami dziesięcioletnimi. Stale zwracamy uwagę na wyróżniki rządowych papierów dłużnych, jakimi są stuprocentowe bezpieczeństwo oraz gwarancja zysku. Tak dobry wynik w obszarze papierów o najdłuższym horyzoncie czasowym wskazuje na to, że nabywcy podzielają to przekonanie -  ocenia Anna Suszyńska z Ministerstwa Finansów. Dodatkowo cieszy nas fakt, iż, jak wynika z naszych analiz, większość obligacji dziesięcioletnich została zakupiona przez nowych klientów. Fakt ten, może wskazywać na rosnącą liczbę inwestorów indywidualnych zainteresowanych długofalowym oszczędzaniem –dodaje Anna Suszyńska.

Oprocentowanie  obligacji dziesięcioletnich wynosi 5 proc., podczas gdy np. dwulatek tylko 3,5 proc.

Analiza struktury wiekowej tradycyjnie wskazuje, że najchętniej o inwestowaniu w obligacje myślą osoby w wieku 50+.