Z podsumowania działalności miejskich i powiatowych rzeczników konsumentów wynika, że na niemal 444,4 tys. interwencji w 2012 r. ponad 194 tys. dotyczyło usług. Jak podaje w opracowaniu Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, podobnie jak w latach wcześniejszych najwięcej skarg z tej grupy odnosiło się do branży telekomunikacyjnej.
Było ich 51,5 tys. i dotyczyły głównie nieprawidłowości związanych ze zmianą warunków umowy, jakości świadczonych usług czy nierzetelnego informowania abonentów o obowiązujących w dniu podpisywania umowy ofertach promocyjnych. Do rzeczników konsumentów zgłaszały się również osoby starsze, które przy zawieraniu umów nie były świadome, iż wyrażają zgodę na zmianę operatora. Przedkładane im umowy były nieczytelne i w większości pozbawione daty zawarcia.
Skarg przybywa
Drugą co do liczebności kategorię spraw dotyczących usług stanowiły skargi dotyczące usług finansowych. Było ich ponad 24,1 tys.
Rzecznicy konsumentów wytoczyli lub przygotowali w ubiegłym roku na rzecz klientów 4,4 tys. pozwów
Zgłaszane były głównie nieprawidłowości związane z nieterminowym rozpatrywaniem reklamacji przez banki, niewłaściwym wykonywaniem umów o kredyt hipoteczny, nieinformowaniem konsumentów o warunkach umowy oraz brakiem rzetelnej i pełnej informacji ze strony konsultantów bankowych co do treści umowy i skutków jej zawarcia. Urząd zwraca również uwagę, iż wiele zgłoszeń dotyczyło działalności parabanków.