Korzysta ze spadku kosztów zakupu sprzętu, który sprawia, że energia ze źródeł odnawialnych staje się bardziej konkurencyjna w stosunku do pozyskiwanej z surowców kopalnych. To największe zlecenie w branży dla projektów realizowanych na lądzie.
Ceny turbin na świecie obniżyły się o 26 proc. od pierwszej połowy 2009 r., a w stanie Iowa wiatr jest najtańszym źródłem energii elektrycznej. Transakcja MidAmerican Energy Holdings z niemieckim Siemensem wskazuje, że turbiny stają się zyskowne bez subsydiów, twierdzi Tom Kiernan, prezes American Wind Energy Association (Amerykańskie Stowarzyszenie Energii Wiatrowej). To pomoże takim dostawcom sprzętu jak Siemens, General Electric, czy Vestas Wind Systems, ale może zaszkodzić właścicielom kopalni węgla jak Peabody Energy Group.
- Gdyby Kongres zniósł wszelkie subsydia źródeł energii branża wiatrowa mogłaby konkurować o własnych siłach - nie ma wątpliwości Kiernan.
Rosnący popyt na turbiny wiatrowe pomaga przedstawicielom branży stanąć na nogi. Wartość rynkowa duńskiej firmy Vestas, największego producenta turbin wiatrowych w Europie, w drugim półroczu 2013 r. (do poniedziałku) wzrosła o 86 proc. W tym kwartale spółka ta powinna mieć zysk po raz pierwszy od połowy 2011 r.
W 2015 r, MidAmerican prawdopodobnie zamknie niektóre elektrownie opalane węglem, na co pozwoli dalszy spadek ceny prądu pozyskiwanego z wiatru, uważa Adam Wright, odpowiedzialny za realizację projektu w Iowa.