Takie szacunki podał na konferencji prasowej minister finansów Mateusz Szczurek. Polska, zgodnie ze zobowiązaniami wobec Komisji Europejskiej musi ograniczać lukę w publicznych finansach do poniżej 3 proc. PKB do końca 2015 r. Tylko po spełnieniu tego warunku Bruksela może zdjąć z nas procedurę nadmiernego deficytu. – Deficyt na poziomie 2,7 proc. pozwoli nam spełnić rekomendacje na niższym poziomie niż wymagane – podkreślał Szczurek.
Nieco inaczej przedstawia się wynik sektora według metodologii ESA 95, która przestanie obowiązywać w tym roku. W tym sposobie liczenia uwzględniania są jeszcze efekty finansowe reformy w OFE, i w 2014 r. mamy uzyskać nadwyżkę w wysokości 5,8 proc. PKB, a w 2015 r. – wrócić do deficytu w wysokości 2,5 proc. PKB.
Rząd obecnie przygotowuje Aktualizację Programu Konwergencji, w której pokaże Komisji Europejskiej ścieżkę dojścia do niższego deficytu. Rada Ministrów ma przyjąć ten dokument w przyszłym tygodniu, a do końca kwietnia powinien od trafić do Brukseli.
- W aktualizacji prognozujemy, że tempo wzrostu PKB w tym roku wyniesie 3,3 proc., w 2015 roku 3,8 proc., w latach 2016-2017 powyżej 4 proc. – powiedział też minister Szczurek.