Chińczycy konsekwentnie wykorzystują słabość gospodarek Rosji i jej satelitów i umacniają swoje pozycje na tamtejszych rynkach. Chiny zgodziły się udzielić Białorusi dwóch dużych kredytów.

- Otrzymamy 3 mld dol. w postaci ulgowego kredytowania oraz 4 mld dol. kredytu komercyjnego dla naszych banków na finansowanie projektów biznesowych - ogłosił Władimir Zinowski minister gospodarki, podczas białorusko-chińskiego forum gospodarczego w Mińsku, podała agencja Belta. W forum biorą udział 164 chińskie firmy zainteresowane wejściem na białoruski rynek. Podpisano szereg dwustronnych umów. M.in. państwowy Bank Rozwoju Chin pożyczy 700 mln dol. Bankowi Rozwoju Białorusi. Oprocentowanie wyniesie 4,7 proc. na 15 lat. Inny bank Bielarusbank dostanie 300 mln dol. na podobnych zasadach.

Do tego Białoruś dostanie 800 mln juanów wsparcia w ciągu trzech lat. Zostaną wydane na projekty socjalne jak budowa domów komunalnych, projekty małego i średniego biznesu. Wykonawcami mają być w większości firmy chińskie.

Eksperci podkreślają, że choć Pekin otworzył dla Mińska linie kredytowe na 16 mld dol., to w ponad 20 już realizowanych wspólnie projektach brakuje bezpośrednich chińskich inwestycji. Problemem jest też wielkie ujemne saldo obrotów wzajemnych. Wynoszą one rocznie ok. 4 mld dol., ale saldo jest dla Białorusi na minusie i to aż 3 mld dol. Jedyne co na razie interesuje Chińczyków na Białorusi to zakłady produkujące nawozy potasowe (Bialkalij). Chiński Sinochem kupi tam w tym roku 1,7 mln ton nawozów.