Bitcoin przebił 40 tys. dolarów po raz pierwszy od 19 miesięcy

Cena Bitcoina osiągnęła w niedzielę 40 000 dolarów po raz pierwszy od początku maja 2022 r., podczas gdy Ethereum wzrosła powyżej 2200 dolarów na fali szerszego wzrostu na rynkach kryptowalut.

Publikacja: 04.12.2023 10:16

Bitcoin przebił 40 tys. dolarów

Bitcoin przebił 40 tys. dolarów

Foto: Bloomberg

W ostatnich dniach cena Bitcoina oscylowała przy poziomie 40 000 dolarów, ale ostatecznie przekroczyła go w niedzielę i według danych CoinDesk Indicies przekroczyła 40 600 dolarów, co oznacza 24-godzinny wzrost o około 3 proc.. Ethereum handlowano po cenie 2205 dolarów, co stanowi podobny procentowy wzrost w ciągu ostatnich 24 godzin. Większość pozostałych kryptowalut z pierwszej 10. pod względem kapitalizacji rynkowej odnotowała mniejsze zyski, chociaż moneta BNB, token powiązany z giełdą Binance, spadła w ciągu ostatniego dnia o około 0,1 proc.

Czytaj więcej

Sam Bankman-Fried nie zniszczył bitcoina

Cena największej i najstarszej kryptowaluty na świecie spadła poniżej 40 000 dolarów w kwietniu 2022 r., ale w ciągu ostatnich kilku miesięcy zaczęła rosnąć, głównie z powodu pozornie gołębich komentarzy amerykańskich bankierów centralnych i nadziei, że może zostać utworzony fundusz typu spot Bitcoin Exchange Traded Fund (ETF). zatwierdzony do uruchomienia.

Ethereum podobnie od maja 2022 r. nie znajdowało się powyżej 2200 dolarów, chociaż kilka razy było blisko.

Bitcoin drożeje, bo inwestorzy boją się obniżki stóp

Posiadacze Bitcoinów wycofali 37 000 BTC między 17 listopada a 1 grudnia, co sugeruje, że przejęli bezpośrednią opiekę nad swoimi monetami, jak poinformował CoinDesk na początku tego tygodnia. Ruch BTC powyżej 40 000 dolarów nastąpił, gdy złoto osiągnęło rekordowy poziom ponad 2100 dolarów za uncję we wczesnych godzinach handlu w Azji w odpowiedzi na gołębie komentarze prezesa Rezerwy Federalnej Jerome'a ​​Powella.

– Rynek w coraz większym stopniu spodziewa się obniżki stóp procentowych w nadchodzącym roku, a inwestorzy coraz bardziej optymistycznie patrzą na perspektywy zastosowań Bitcoin ETF przez niektóre z największych nazwisk w zarządzaniu aktywami – napisała w notatce Lucy Hu, starszy analityk w Metalpha. – To oficjalne oświadczenie dotyczące hossy i w nadchodzących tygodniach cena może odnotować dalsze wzrosty.

Czytaj więcej

W cztery tygodnie bitcoin zyskał prawie 40 proc. Będzie bił rekordy

W zeszłym tygodniu Jerome Powell powiedział, że stopy procentowe znajdują się obecnie głęboko w obszarze restrykcyjnym, potwierdzając narrację, że cykl zacieśnienia polityki pieniężnej osiągnął szczyt, i zwiększając presję na spadek rentowności obligacji skarbowych.

– Z drugiej strony kryptowaluty, wraz ze złotem, notują wyraźne wzrosty w związku z niższymi rentownościami – podała w niedzielnym biuletynie firma Amberdata, dostawca danych kryptograficznych.

Finanse
Kłopoty z wyborem nowych władz PFR. Brakuje chętnych
Finanse
Łatwiej o kredyty z EBI na obronność
Finanse
Tomasz Bursa, wiceprezes OPTI TFI: Lepsza szybka korekta
Finanse
Idą dopłaty, aktywa PPK w górę, mało uczestników
Finanse
Samorządy z trudem odzyskują długi od nierzetelnych mieszkańców