Publikacja dokumentu o tej reformie nastąpi na dniach. Wartość ryzykownych pożyczek trudnych do odzyskania przez banki skoczyła w ubiegłym roku lawinowo wraz ze spowolnieniem tempa wzrostu gospodarki do poziomu najniższego od 25 lat. W końcu 2015 r. trudno ściągalne wierzytelności banków przekroczyły 4 biliony juanów (560 mld euro)
Rozwiązanie proponowane przez bank centralny pozwoli bankom zmniejszyć współczynnik tzw. złych długów, a tym samym wielkość rezerw kapitałowych niezbędnych do pokrycia ewentualnych strat z racji tych kredytów. Uwolnione w ten sposób środki będą mogły zostać użyte na przyznanie nowych kredytów na finansowanie projektów w zakresie odnawiania infrastruktury i unowocześniania przedsiębiorstw, co chce osiągnąć rząd licząc na rozkręcenie gospodarki.
Z kolei przedsiębiorstwom pozwolą zmniejszyć zadłużenie i jego obsługę, co stworzy nowy popyt na branie pożyczek.
- Ta zmiana przepisów wskazuje, że wielkość nieściągalnych wierzytelności przez banki doszła do takiego poziomu, że problem ten trzeba rozwiązać zanim będzie za późno - stwierdził szef działu obrotu akcjami w Shanshan Finance w Szanghaju, Wu Kan.
Według obu informatorów, nowe przepisy mogą być ogłoszone za zgodą Rady Państwa, chińskiego rządu, co pozwoliłoby Pekinowi uniknąć konieczności zmiany ustawodawstwa dotyczącego banków komercyjnych, którym nie wolno inwestować w podmioty pozafinansowe.