Za 1 bitcoina płacono w poniedziałek po południu 16,7 tys. USD. Najpopularniejsza kryptowaluta lekko zyskiwała, ale jej kurs był wciąż sporo niższy od zeszłorocznego szczytu (48,1 tys. USD), jak i od historycznego rekordu z jesieni 2021 r. (69 tys. USD). Czy kolejnych 12 miesięcy przyniesie bitcoinowi odbicie czy też dalsze spadki? Eksperci są dalecy od zgodności w tej kwestii, a przedział ich prognoz jest bardzo duży.

Najbardziej pesymistyczną projekcję dla bitcoina opublikowali w grudniu analitycy Standard Chartered. Wskazali, że w 2023 r. kurs tej kryptowaluty może spaść poniżej 5 tys. USD. Zastrzegają jednak, że tego scenariusza nie traktują jako najbardziej prawdopodobnego. Znalazł się on na ich liście zdarzeń, które mogą zaskoczyć inwestorów w 2023 r.

Czytaj więcej

Kryptowaluty w kodeksie karnym. Nowy pomysł rządu

Najbardziej optymistyczną prognozę przedstawił natomiast Tim Draper, miliarder z branży venture capital. W listopadzie stwierdził on, że do połowy 2023 r. kurs bitcoina osiągnie poziom 250 tys. USD. Oznaczałaby to wzrost o około 1400 proc. w porównaniu z poziomem z poniedziałku. Prognozę tę wygłosił już po upadku giełdy kryptowalutowej FTX. Wcześniej zapowiadał, że bitcoin będzie kosztował 250 tys. USD przed końcem 2022 r.

Mark Mobius, założyciel firmy Mobius Capital Partners, uznawany za guru rynków wschodzących, prognozował w maju, że kurs bitcoina spadnie do 20 tys. USD (wówczas wynosił on około 28 tys. USD). Później prognozował spadki do 10 tys. USD na koniec 2022 r. Obecnie spodziewa się, że notowania bitcoina zejdą w 2023 r. do 10 tys. USD. Jego zdaniem kryptowalutom nie będzie sprzyjała przede wszystkim „jastrzębia” polityka pieniężna amerykańskiego Fedu.

– Przy wysokich stopach procentowych atrakcyjność kupowania czy posiadania bitcoina lub innych kryptowalut będzie niższa. Samo posiadanie kryptowalut nie daje przecież odsetek – stwierdził Mobius.

Carol Alexander, profesor finansów na Uniwersytecie Sussex, również prognozowała, że bitcoin w 2022 r. stanieje do 10 tys. USD.

Obecnie spodziewa się ona, że kurs sięgnie 30 tys. USD w I kwartale, a w III lub IV dojdzie do 50 tys. USD. Jej zdaniem duzi inwestorzy, czyli kryptowalutowe „wieloryby”, wkroczą do akcji, by ustabilizować rynek.

– Będziemy mieć do czynienia ze sterowanym rynkiem byka, ale nie z bańką – prognozuje Alexander.