– Jacek Kurski spełnia z nadwyżką wszelkie wymagania dla tego stanowiska, można porównać jego życiorys z życiorysami innych dyrektorów w Banku Światowym. Mógłby zajmować dużo wyższe stanowiska – powiedział Adam Glapiński, prezes NBP pytany o Jacka Kurskiego i jego nową prace w Banku Światowym.

W środę Kurski przekazał, że zgodnie ze swoim doświadczeniem i wykształceniem podjął pracę w Banku Światowym. Podkreślił, że jest świadomy, iż oznacza to rezygnację z części aktywności publicznej i ambicji politycznych.

Czytaj więcej

Jacek Kurski dostał pracę w Banku Światowym. Polecił go tam Adam Glapiński

Informację tę potwierdził Narodowy Bank Polski. „W grudniu br. Pan Jacek Kurski rozpoczął pracę jako Alternate Executive Director szwajcarsko-polskiej konstytuanty w Grupie Banku Światowego w Waszyngtonie” - poinformowano w komunikacie.

Obok Polski i Szwajcarii w jej skład wchodzą: Azerbejdżan, Kazachstan, Kirgistan, Serbia, Tadżykistan, Turkmenistan oraz Uzbekistan. „Kandydatura Pana Jacka Kurskiego na stanowisko Alternate Executive Director została zgłoszona przez Prezesa NBP jako Gubernatora RP w Banku Światowym” - napisano w komunikacie.

Czytaj więcej

Jacek Kurski w Banku Światowym. Opozycja: Była propaganda, jest nagroda

Jacek Kurski w wyborach w 2005 i 2007 r. uzyskał mandat posła z list PiS, zasiadał w komitecie politycznym Prawa i Sprawiedliwości. Wykluczony z PiS Kurski związał się z Solidarną Polską, której był wiceprezesem. W latach 2009-2014 r. zasiadał w Parlamencie Europejskim, w 2014 r. nie uzyskał reelekcji.

Na początku września został przez Radę Mediów Narodowych odwołany ze stanowiska prezesa TVP. „Potwierdzam, że w wyniku decyzji mojego środowiska politycznego, w porozumieniu ze mną przestałem być Prezesem TVP. Wiem, że przede mną kolejne wyzwania” - oświadczył wówczas w mediach społecznościowych. Prezes PiS Jarosław Kaczyński powiedział w rozmowie z Radiem Wrocław, że miał kilka propozycji dla Kurskiego, które zostały odrzucone.

Czytaj więcej

Jacek Kurski w rządzie? Kaczyński: Miał propozycję