Jacek Kurski był prezesem Telewizji Polskiej od 2016 r. Wcześniej przez niespełna dwa miesiące pełnił funkcję podsekretarza stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Na początku września został przez Radę Mediów Narodowych odwołany ze stanowiska prezesa TVP. "Potwierdzam, że w wyniku decyzji mojego środowiska politycznego, w porozumieniu ze mną przestałem być Prezesem TVP. Wiem, że przede mną kolejne wyzwania" - oświadczył wówczas w mediach społecznościowych.

Prezes PiS Jarosław Kaczyński powiedział w rozmowie z Radiem Wrocław, że miał kilka propozycji dla Kurskiego, które zostały odrzucone. 

Czytaj więcej

Jacek Kurski w rządzie? Kaczyński: Miał propozycję

- No ja miałem kilka pomysłów, ale w tym największy jest ambaras, żeby dwoje chciało naraz - powiedział Kaczyński.

W środę Kurski przekazał na Twitterze, że zgodnie ze swoim doświadczeniem i wykształceniem podjął pracę w Banku Światowym. Podkreślił, że jest świadomy, iż oznacza to rezygnację z części aktywności publicznej i ambicji politycznych. 

Informację tę potwierdził Narodowy Bank Polski. "W grudniu br. Pan Jacek Kurski rozpoczął pracę jako Alternate Executive Director szwajcarsko-polskiej konstytuanty w Grupie Banku Światowego w Waszyngtonie" - poinformowano w komunikacie.

Czytaj więcej

Jacek Kurski w Banku Światowym. Opozycja: Była propaganda, jest nagroda

Obok Polski i Szwajcarii w jej skład wchodzą: Azerbejdżan, Kazachstan, Kirgistan, Serbia, Tadżykistan, Turkmenistan oraz Uzbekistan. "Kandydatura Pana Jacka Kurskiego na stanowisko Alternate Executive Director została zgłoszona przez Prezesa NBP jako Gubernatora RP w Banku Światowym" - napisano w komunikacie.

Jacek Kurski w wyborach w 2005 i 2007 r. uzyskał mandat posła z list PiS, zasiadał w komitecie politycznym Prawa i Sprawiedliwości. Wykluczony z PiS Kurski związał się z Solidarną Polską, której był wiceprezesem. W latach 2009-2014 r. zasiadał w Parlamencie Europejskim, w 2014 r. nie uzyskał reelekcji.