Ukraiński minister finansów szefem rad gubernatorów MFW i Banku Światowego

Ukraiński minister finansów Sierhij Marczenko został wybrany rotacyjnym przewodniczącym organów decyzyjnych (rad gubernatorów) MFW i Banku Światowego w 2023 r.

Publikacja: 16.10.2022 15:55

Minister finansów Ukrainy Serhij Marczenko (na ekranie) przemawia podczas spotkania ministrów finans

Minister finansów Ukrainy Serhij Marczenko (na ekranie) przemawia podczas spotkania ministrów finansów w Luksemburgu

Foto: PAP/EPA

Decyzja ogłoszona podczas jesiennego zgromadzenia obu międzynarodowych instytucji finansowych w Waszyngtonie oznacza, że Sierhij Marczenko będzie też przewodniczyć następnemu zgromadzeniu tych instytucji przewidywanemu w Maroku.

Inwazja Rosji na Ukrainę i ogromny wpływ tej wojny na światową gospodarkę dominowały w październikowych obradach w Waszyngtonie. Prezydent Wołodymyr Zełenski wezwał międzynarodowych darczyńców do zapewnienia w przyszłym roku 55 mld dolarów dodatkowych środków na utrzymanie w ruchu gospodarki ukraińskiej i na sfinansowanie części początkowej odbudowy.

Prezydent Banku Światowego, David Malpass powiedział udziałowcom obu instytucji, że BŚ zmobilizował 13 mld dolarów doraźnych pieniędzy dla Ukrainy od początku wojny, były to granty, gwarancje kredytowe i środki równolegle związane z pomocą od USA, Europy, Wielkiej Brytanii i Japonii. — Jestem przerażony działaniami Rosji, apeluję do jej sił zbrojnych, by wyszły z tego kraju — powiedział pierwszy raz tak dobitnie.

Marczenko powiedział, że jego wybór został jednogłośnie zaaprobowany przez wszystkie kraje należące do organów decyzyjnych obu instytucji. To pierwszy raz, kiedy Ukraina będzie nimi kierować od czasu przystąpienia do obu instytucji 30 lat temu. Zatwierdzenie było jednogłośne, bo nie zgłoszono sprzeciwu podczas roboczej części sesji plenarnej — powiedziała Reuterowi osoba związana z rozmowami.

„To wielki zaszczytu reprezentować Ukrainę” na międzynarodowej arenie finansowej — oświadczył minister w komunikacie wydanym przez jego resort, Dodano w nim, że Ukraina będzie mgła zwiększyć współpracę z międzynarodowymi organizacjami finansowymi i krajami należącymi do MFW i BŚ.

Członkowie obu tych instytucji wybierają nowego przewodniczącego rad gubernatorów na zasadzie rotacji regionalnej. W tym roku stanowisko to przypadło Egiptowi, w 2023 r. przypadnie Europie i Azji Środkowej.

IT
Każdy może sprawdzić, czy jego dane wyciekły. Rządowa aplikacja zaliczyła wpadkę
Materiał Promocyjny
Gdy zapadną egipskie ciemności
Finanse
Metale szlachetne mogą zyskiwać na wartości. Co z dolarem?
Finanse
W płatnościach rewolucja, ale Polacy i tak wolą gotówkę
Finanse
Lira tanieje i tanieć nie przestanie. Urlop w Turcji za grosze?
Finanse
Inwestorzy znów wierzą w złotego
Finanse
Haker protestuje, bo unieważniono jego transakcję