Biały Dom wystąpił do Kongresu o przeznaczenie 10 miliardów dolarów na bezpieczeństwo Ukrainy i jej sąsiadów – pisze Washington Post, powołując się na dwa dobrze poinformowane źródła. W szczególności jak najszybciej Stany Zjednoczone zapewniają Ukrainie państwowe gwarancje pożyczki w wysokości do 1 miliarda dolarów. Będzie to dla wszystkich sygnał, że pomimo rosyjskiej napaści ukraiński rząd pozostaje wypłacalny.

Także Unia wzmacnia pomoc finansową. W czwartek UE podpisała memorandum z Ukrainą w sprawie udzielenia 1,2 mld euro pomocy makrofinansowej – poinformował w czwartek premier Denys Szmyhal.

– Dzięki prawdziwemu przyjacielowi Ukrainy, Valdisowi Dombrovskisowi (były premier Łotwy – red.). Kolejny gest znaczącego wsparcia ze strony UE, który pomoże wzmocnić nasz potencjał gospodarczy aż do wypędzenia rosyjskich okupantów z ukraińskiej ziemi – powiedział polityk.

Czytaj więcej

Bruksela rozważa odcięcie od SWIFT także białoruskich banków

W środę Bruksela wprowadziła nowe ograniczenia wobec Rosji. Zgodnie z nimi zabronione jest sprzedawanie, dostarczanie, przekazywanie lub eksportowanie banknotów euro do Rosji lub jakiejkolwiek osobie lub podmiotowi, firmie lub instytucji w Rosji, w tym rządowi i centralnemu Bankowi Rosji, lub do użytku w Rosji.

Zabrania się również inwestowania, uczestniczenia lub innego wkładu w przyszłe projekty współfinansowane przez Rosyjski Fundusz Inwestycji Bezpośrednich.