Według Economist Intelligence Unit (EIU), Tel Awiw przeskoczył Hongkong i Singapur, stając się najdroższym miastem na świecie do życia. Izraelskie miasto wspięło się w zeszłym roku z piątego miejsca, by po raz pierwszy znaleźć się na szczycie światowego raportu kosztów życia 2021, spychając Paryż na drugie miejsce z Singapurem. Zurych i Hongkong zamykają pierwszą piątkę. Pierwszą dziesiątkę tworzą jeszcze: Nowy Jork, Genewa, Kopenhaga, Los Angeles i Osaka.

Tel Awiw awansował w rankingach po części dzięki sile krajowej waluty, szekla izraelskiego, w stosunku do dolara amerykańskiego, a także wzrostom cen transportu i artykułów spożywczych.

EIU podkreśla, że ceny towarów i usług badanych w miastach wzrosły o 3,5 proc. rok do roku w walucie lokalnej, w porównaniu z 1,9 proc. w zeszłym roku. Inflacja była najszybsza od pięciu lat. Wzrost kosztów był największy w transporcie, ponieważ wyższe ceny ropy spowodowały wzrost ceny benzyny bezołowiowej o 21 proc.

A jak było w innych miastach? Rzym odnotował największy spadek w rankingu z 32. na 48. miejsce. Syryjska stolica Damaszek pozostaje najtańszym miastem na świecie.

Upasana Dutt, szefowa światowych kosztów utrzymania w EIU, powiedziała: „Chociaż większość gospodarek na całym świecie odradza się po wprowadzeniu szczepionek przeciw Covid-19, wiele dużych miast nadal odnotowuje wzrosty przypadków, co prowadzi do ograniczeń społecznych. Zakłóciły one podaż towarów, prowadząc do niedoborów i wyższych cen.

Czytaj więcej

Najdroższe i najtańsze kraje na świecie do przejścia na emeryturę

Średnia inflacja nie obejmuje czterech miast o wyjątkowo wysokich wskaźnikach: Caracas, Damaszku, Buenos Aires i Teheranu. Stolica Iranu awansowała z 79 na 29 miejsce w rankingu, ponieważ sankcje USA podniosły ceny i spowodowały niedobory.

A gdzie są najtańsze mieszkania do wynajęcia? Kraje Europy Wschodniej wydają się być miejscem, do którego warto się udać, jeśli chodzi o stosunek jakości do ceny. Miesięczny czynsz za umeblowane mieszkanie o powierzchni 900 stóp kwadratowych w drogiej dzielnicy Londynu wynosi średnio około 2296 funtów (lub 2750 euro). W Skopje, stolicy Macedonii Północnej, można wynająć lokal podobnej wielkości, w podobnie eleganckiej okolicy, za 391 euro miesięcznie.

Również Rumunia ma niskie czynsze. Około 415 euro miesięcznie płaci się w Jassach (miejsce drugie w rankingu) za mieszkanie w najlepszej części miasta. Nawet najdroższy z pierwszej dziesiątki, Kluż-Napoka, jest o wiele tańszy niż Londyn, a ceny wynoszą średnio około 734 euro miesięcznie.

Nieco drożej niż w Jassach jest w kosowskiej Pristinie - 417 euro miesięcznie. Miesiąc we Lwowie to 452 euro, a w Charkowie - 470 euro. Na szóstym miejscu znalazło się kolejne rumuńskie miasto - Brasov, 490 euro miesięcznie, a na siódmym - Timișoara, Romania – 517 miesięcznie.

Na miejscu ósmym znajduje się Mińsk, gdzie średni czynsz wynosi około 603 euro miesięcznie. Chociaż, trzeba powiedzieć, prawdopodobnie w obecnej sytuacji nie ma co się tam przeprowadzać, ponieważ białoruski rząd bezlitośnie rozprawił się z dziennikarzami i protestującymi w mieście.

Na dziewiątym miejscu autorka rankingu Sophie Dickinson, pisząca o turystyce w międzynarodowym zespole Time Out, sklasyfikowała... Łódź: 616 euro miesięcznie.