Wicepremier Aleksiej Kudrin przewodniczący rosyjskiej delegacji na Forum w Davos, uznał, że kara nałożona przez szwajcarski bank centralny na firmę Renova oligarchy Wiktora Wekselberga „nie poprawi stosunków między Rosją a Szwajcarią”.

- Ta decyzja powoduje szereg niedomówień, które są przez nasz rząd odbierane boleśnie - zapowiedział w Davos Kudrin i dodał: - Jesteśmy zaniepokojeni karą, której wysokość prawie przewyższa połowę wartości tej firmy (Oerlikon - red). Do tego stawia pod znakiem zapytania dalsze rosyjskie inwestycje w przedsiębiorstwo zatrudniające 10 tys. ludzi.(...) Myślę, że ta decyzja nie była dostatecznie dopracowana z akcjonariuszami firmy. (...) Według nas naruszenia prawa tam nie było” - cytuje Kudrina agencja Prime-TASS.

Kara 38 mln dol. została nałożona przez Szwajcarów za naruszenie procedury przy zakupie akcji szwajcarskiej firmy Oerlikon w 2006 r. Rosyjski holding Renowa należący do Wekselberga, kupił wtedy dwa pakiety akcji (w sumie 44,1 proc.), ale nie zarejestrował transakcji w sposób wymagany przez szwajcarskie prawo. Wielkość kary to 20 proc. od aktualnej wartości rynkowej pakietu akcji, znajdującego się w posiadaniu Renowy.

Szwajcarscy urzędnicy interesują się także drugą transakcją Renowy - kupna 31,7 proc. akcji w inżynieryjnej grupie Sulzer. Rosjanie nie zgadzają się z decyzją Banku Szwajcarii i zapowiedzieli odwołanie do sądu. 53-letni Wiktor Wekselberg w rankingu najbogatszych Rosjan 2009 magazyny Forbes zajmuje 23 miejsce z majątkiem 1,8 mld dol.. Jeszcze w 2008 r majątek szacowany był na 11,4 mld dol. Jego główne aktywa to holging energetyczny Renowa, naftowy TNK-BP. Ma też udziały m.in. w UC Rusal.

W piątek rosyjski wicepremier spotkał się w Davos ze szwajcarskim ministrem finansów, i poinformowała o „zaniepokojeniu rosyjskich władz tą sytuacją”. - Mam nadzieję, że unikniemy sięgania po środki dyplomatyczne - zagroził Kudrin, ale dla uspokojenia dodał, że nie chodzi o retorsje w stosunku do firm szwajcarskich w Rosji.