Strefa euro: Potrzebny system wzajemnego ratowania

Kraje strefy euro powinny stworzyć stały system wzajemnego ratowania się, jeśli jeden z nich wpadnie w poważne kłopoty finansowe — stwierdzili członkowie Komisji Europejskiej w pierwszej debacie o nowych regułach

Publikacja: 14.04.2010 16:39

Strefa euro: Potrzebny system wzajemnego ratowania

Foto: Bloomberg

Traktat założycielski Unii Europejskiej zabrania krajom strefy euro poręczania długu jednego kraju przez drugi, jednak kraje te ominęły 11 kwietnia ten zakaz obiecując pożyczenie Grecji nawet do 30 mld euro, jeśli uzna, że nie może spłacać długu własnymi środkami.

Członkowie Komisji Europejskiej są zdania, że jest niezbędne utworzenie stałego mechanizmu rozwiązywania kryzysów z silnie rozwiniętymi bodźcami zniechęcającymi — oświadczył komisarz ds. gospodarczo-walutowych Olli Rehn. Informował dziennikarzy o wstępnej debacie 27 komisarzy o tym, jak poprawić współpracę w ramach strefy euro.

Rehn podkreślił, że jakikolwiek ustalony system ratunkowy zostanie obwarowany dokładnymi warunkami, które będą tak mało atrakcyjne, że żaden z krajów nie będzie chciał znaleźć się w podobnej sytuacji. Będzie to jednak w dalszym ciągu stały mechanizm ratunkowy.

Środowa debata była pierwszą z serii na ten temat. Jest on dość kontrowersyjny, bo podczas tworzenia strefy euro kierowano się filozofią, że jej przepisy będą na tyle surowe i dobrze przestrzegane, że żaden kraj nie będzie nigdy wymagać ratunku.

Po kolejnych dyskusjach Komisja złoży 12 maja oficjalne zalecenie w tej sprawie. Wtedy kraje Unii i Parlament Europejski zadecydują, czy wdrażać propozycje Brukseli.

Pomysł systemu ratunkowego pojawił się w ramach szerszej debaty o sposobach umocnienia współpracy krajów strefy euro, aby ich gospodarka stała się silniejsza. Z omawianiem tego pomysłu zwlekano do czasu wejścia w życie od 1 grudnia 2009 r. Traktatu Lizbońskiego. Traktat przewiduje zwiększoną współpracę krajów strefy euro przy sporządzaniu planów gospodarczym, nadaje Komisji nowe uprawnienia w zakresie badania i komentowania ich strategii.

Debata nabrała jednak dużego znaczenia politycznego wraz z greckim kryzysem finansowym. Zaczął się po ujawnieniu przez nowy rząd w Atenach, że poprzedni nakłamał Brukseli co do stanu swych finansów. Bezprecedensowa pomoc finansowa obiecana Grekom ma zakończyć ten kryzys. Podobno MFW dołoży 15 mld euro do unijnego pakietu pomocy.

Komisarze omówili także sposoby uszczelnienia przepisów odnoszących się do krajów strefy euro i ulepszenia unijnego nadzoru nad ich polityką. To powinno ograniczyć możliwości wpadania w tarapaty i konieczność ratowania. — Lepiej dmuchać na zimne niż żałować poniewczasie — podsumował Rehn.

Finanse
Warren Buffett przejdzie na emeryturę. Ma go zastąpić Greg Abel
Finanse
Berkshire ze spadkiem zysków, rośnie za to góra gotówki
Finanse
Polacy niespecjalnie zadowoleni ze swojej sytuacji finansowej
Finanse
Norweski fundusz emerytalny z miliardową stratą
Finanse
TFI na zakupach, OFE wyprzedają polskie akcje