Montagu to kolejny ze znanych europejskich funduszy private equity, które szukają okazji do przejęć na polskim rynku. Jeden z jego dyrektorów inwestycyjnych Michał Chałaczkiewicz opowiada „Rz” szerzej o planach funduszu. Chce on inwestować w firmy o wartości od ok. 100 mln euro wzwyż.
– Specjalizujemy się w transakcjach, w których wspieramy istniejące zarządy lub założycieli w dalszym rozwoju spółek. Często są to wykupy menedżerskie – mówi Chałaczkiewicz. Nie wszystkie fundusze private equity działają w ten sposób. Generalnie celem tego typu instytucji jest nabywanie udziałów w spółkach publicznych (co w Polsce stanowi rzadkość) lub niepublicznych z perspektywą od trzech do pięciu lat. Później sprzedają swoje pakiety innym inwestorom.
Ale istnieją różnice między funduszami, które mają znaczenie z punktu widzenia przedsiębiorców. Wiele dużych funduszy, jak np. Bridgepoint, chce najczęściej przejmować większościowe pakiety akcji. Dzięki temu przejmują kontrolę nad firmą. Mogą np. wymienić zarząd, wprowadzić swoich ludzi, choć nie jest to regułą. Są dobrymi partnerami dla tych właścicieli, którzy chcą albo pozbyć się całości swoich udziałów, albo liczą, że w parze z nowym inwestorem szybciej będą mogli powiększyć wartość pozostawionego sobie pakietu akcji.
Montagu działa w nieco inny sposób. Pozostawia w firmie obecną grupę zarządzającą i bardziej wspiera ją strategicznie. Może być lepszym partnerem dla tych, którzy potrzebują kapitału na rozwój firmy, ale chcą w niej pozostać i zachować wpływ na decyzje operacyjne. Montagu nie wyklucza inwestowania w mniejszościowe pakiety. – Spółki, w które inwestujemy, z reguły spełniają dwa kryteria. Po pierwsze, posiadają silny zarząd. Wyznajemy zasadę „back the man not the plan”, czyli wspieramy ludzi, a dopiero w drugiej kolejności plany. Jakość zarządu i jego wiara w biznes są dla nas najważniejsze.
Na polski rynek wchodzi coraz więcej zagranicznych funduszy private equity. Swoją pozycję umacniają też firmy o polskim rodowodzie. Duże fundusze chcą najczęściej przejmować całe spółki albo większościowe udziały.