Inwestowanie w Afryce, zwłaszcza w RPA – która jest światowym liderem w wydobyciu złota i platyny – oraz w Zambii (lider w wydobyciu miedzi) stało się ostatnio niezwykle opłacalne – głównie ze względu na ceny metali, które poszybowały w górę. Trend ten wsparł rosnącypopyt na metale w Chinach i Indiach.W raporcie z ubiegłego miesiąca Afrykański Bank Rozwoju prognozował, że w tym roku wzrost gospodarczy w Afryce po raz piąty z rzędu przekroczy 5 proc.
Szybki wzrost gospodarczy pozwoli stworzyć nowe miejsca pracy i walczyć z biedą.
Ponad 40 proc. z 780 milionów mieszkańców Afryki Subsaharyjskiej wciąż żyje za mniej niż jednego dolara dziennie. Według Banku Światowego ten odsetek ma spaść do 31 proc. w 2015 r. – By utrzymać tempo wzrostu, Afrykańczycy muszą dojść do porozumienia w sprawie polityki ekonomicznej i kontynuować ją mimo zmiany rządów – mówił Manuel.
W ubiegłym roku w Afryce było 25 krajów, w których wzrost przekraczał 5 proc. W tym roku liczba ta wzrośnie do 31 państw. Zwiększy się także liczba krajów, w których wzrost PKB mieści się w granicach 3 – 5 proc. (w 2007 r. – 13, w 2008 r. – 16).