– Polska jest źle rządzona. Bez przywrócenia wolności gospodarczej nie uda się nam przystąpić do strefy euro ani dokonać skoku cywilizacyjnego – tak Andrzej Sadowski z Centrum im. Adama Smitha skomentował najnowszy indeks wolności gospodarczej. Polska zajęła w nim 69. miejsce. W zeszłym roku byliśmy na 66. pozycji, a dwa lata temu zajmowaliśmy 58. (ale na 130 gospodarek). W najnowszym rankingu eksperci z 70 niezależnych instytutów oceniali swobody gospodarcze w 141 krajach w 2006 roku. Ten, jak i poprzednich 11 raportów, powstał pod przewodnictwem Instytutu Frasera z Vancouver w Kanadzie.
– 69. pozycję zajmujemy ex aequo z Ugandą. Jesteśmy między Bułgarią a Namibią – zauważył Andrzej Kondratowicz, ekspert centrum, jeden z współautorów raportu. W skali od zera do dziesięciu nasze swobody gospodarcze zostały ocenione na 6,7, i jest to o dwie dziesiąte mniej niż rok temu. Przed nami jest ponad połowa krajów postkomunistycznych. Za nami: Rumunia, Mołdawia, Macedonia, Słowenia i Chorwacja.
Najlepiej wypadamy pod względem stabilności pieniądza. Tu jesteśmy na 9. miejscu. – Balcerowicz już odszedł, ale wartość jego pracy i pieniądza pozostała – konstatował Kondratowicz. Z pozostałymi elementami wpływającymi na ocenę wolności gospodarczej jest już znacznie gorzej. Największymi naszymi bolączkami są: udział państwa w gospodarce (103. miejsce) oraz zbyt sztywne regulacje prawne dla biznesu (100. pozycja).
Ekspert centrum uważa, że za rok, gdy oceniane będą rządy Jarosława Kaczyńskiego (czyli 2007 rok), możemy być jeszcze niżej: – Na podstawie tego, co wiemy o realiach gospodarczych i prawodawstwie w okresie drugiego rządu Prawa i Sprawiedliwości (lipiec 2006 – listopad 2007), oraz aktualnego rządu PO, nie powinniśmy być optymistami. Jeśli zanotujemy jakiś skok w rankingu, to na pewno nie wzwyż.
Pierwszą pozycję w rankingu utrzymał Hongkong, uzyskując 8,9 pkt. Za nim uplasowały się: Singapur (8,57), Nowa Zelandia (8,28) i Szwajcaria (8,20). Dalej niemal równo: Wielka Brytania, Chile, Kanada, Australia i USA (uzyskując między 8,07 a 8,04). Dziesiątkę dopełnia Irlandia (7,92), która nieznacznie wyprzedziła 11. Estonię (7,89).