Mogą z niej skorzystać rodzice, opiekunowie prawni dziecka albo rodzice zastępczy pozostający w związku małżeńskim. Przysługującą im roczną kwotę odliczenia mogą odliczyć od podatku w częściach równych lub w dowolnie ustalonej proporcji.
Można też zastosować miesięczny podział odliczenia na dni, ale obejmuje on wyłączcie sytuacje, gdy w trakcie miesiąca dziecko zostaje przekazane spod opieki rodziców pod opiekę innej osoby, albo do rodziny zastępczej. - Zasada ta nie dotyczy rodziców, którzy osobno wychowują dzieci - zaznacza resort. - Zatem liczba dni, podczas których jeden z rodziców faktycznie opiekował się dzieckiem nie wpływa na miesięczną kwotę odliczenia.
Ulga na dorosłe, ale uczące się dzieci przysługuje także w wypadku, gdy kształcą się one za granicą. Jest jednak jeden warunek - Nie mogły one zarobić w ciągu roku podatkowego więcej niż 3 089 zł.
Dotyczy to także dochodów uzyskiwanych np. z gry na giełdzie. Za to fakt otrzymywania przez dziecko renty nie pozbawia prawa do ulgi.
- Niewątpliwie osoba kończąca pewien etap swojego kształcenia formalnie przestaje być uczniem określonej szkoły z chwilą otrzymania świadectwa - komentują eksperci resortu. - Jednakże osoba, która zamierza kontynuować naukę, z chwilą ukończenia szkoły nie traci automatycznie statusu osoby uczącej się.