Niemieccy inwestorzy wciąż zadowoleni z Polski

86 proc. przedsiębiorców z Niemiec, którzy działają w Polsce przyznało, że mając możliwość ponownego wyboru zainwestowałoby w naszym kraju jeszcze raz

Aktualizacja: 01.06.2010 21:41 Publikacja: 01.06.2010 17:52

Berlin

Berlin

Foto: AFP

Polska jest drugim pod względem atrakcyjności inwestycyjnej krajem w regionie dla firm niemieckich - wynika z raportu niemieckich bilateralnych izb przemysłowo-handlowych działających w Europie Środkowo-Wschodniej.

Na pierwszym miejscu znalazły się Czechy. Polskę wyróżniają jednak najwyższe oceny aktualnej sytuacji gospodarczej oraz najlepsza perspektywa dla jej rozwoju.

Przedstawiony we wtorek w Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych raport sporządzono na podstawie przeprowadzonego w lutym i marcu 2010 roku badania 974 niemieckich firm, działających w krajach naszego regionu.

W zbiorczym zestawieniu 12 niemieckich izb na trzecim miejscu znalazła się Słowenia, na kolejnych - Słowacja i Węgry. Najwyżej ocenianymi elementami atrakcyjności inwestycyjnej uznawane były: członkostwo w Unii Europejskiej, kwalifikacje oraz zaangażowanie pracowników, a także dostępność lokalnych poddostawców.

Większość niemieckich inwestorów - 84 proc. - przyznała, że jest zadowolona z wcześniejszej decyzji o ulokowaniu inwestycji w danym kraju. Jedynie 16 proc. uważa, że lepsze warunki miałoby w innym miejscu. Zdecydowanie mniej korzystnie przedstawia się natomiast ocena koniunktury gospodarczej: ponad połowa przedsiębiorców uważa, że sytuacja kraju, gdzie prowadzą działalność, jest zła, 40 proc. ocenia ją jako zadowalającą, a zaledwie 5 proc. - jako dobrą.

Jednak Polska na tle innych krajów pozytywnie się wyróżnia: pozytywną ocenę wystawiło 31 proc. firm, zadowalającą - 63 proc., a złą - jedynie 6 proc.

Nieco inaczej przedstawiają się wyniki badania Polsko-Niemieckiej Izby Przemysłowo-Handlowej odnoszącej się tylko do firm działających w Polsce.

Z ankiety przeprowadzonej wśród blisko stu inwestorów niemieckich wynika, że dla nich to właśnie Polska jest najbardziej atrakcyjna pod względem lokowania inwestycji.

W porównaniu z badaniem ubiegłorocznym ocena atrakcyjności Polski wzrosła bardziej niż regionalnych rywali: Czech i Słowacji. 86 proc. przedsiębiorców przyznało, że gdyby miało wybór, w Polsce zainwestowałoby jeszcze raz.

Niemiecki firmy podtrzymują jednak negatywna ocenę polskiej infrastruktury, skomplikowanego i mało przejrzystego systemu podatkowego oraz rozbudowanej biurokracji. Mankamentem jest także mało efektywny system podnoszenia kwalifikacji pracowników oraz wysokie koszty pracy.

Raport jednocześnie podkreśla, że w 2009 r. 46 proc. badanych miało przychody niższe niż rok wcześniej, a 44 proc. odczuło spadek zysków.

Wpływa to na wstrzemięźliwą ocenę możliwości eksportowych: zaledwie jedna czwarta ankietowanych przez Izbę przedsiębiorców liczy, że w tym roku ich eksport będzie większy. Zarazem 8 proc. firm przewiduje jego zmniejszenie.

Oznacza to, że odrobienie strat spowodowanych zeszłoroczną recesją zajmie niemieckim inwestorom sporo czasu. W 2009 roku niespełna 30 proc. przedsiębiorstw nie zdołało utrzymać wartości eksportu. Natomiast około 40 proc. ankietowanych firm podało, że w 2009 roku zmniejszyło wydatki inwestycyjne.

Finanse
Warren Buffett przejdzie na emeryturę. Ma go zastąpić Greg Abel
Finanse
Berkshire ze spadkiem zysków, rośnie za to góra gotówki
Finanse
Polacy niespecjalnie zadowoleni ze swojej sytuacji finansowej
Finanse
Norweski fundusz emerytalny z miliardową stratą
Finanse
TFI na zakupach, OFE wyprzedają polskie akcje