Paryż chętnie wspiera projekty naftowo-gazowe Kremla

Na rozpoczynającym się dziś w Sankt Petersburgu Forum Ekonomicznym Electricite de France wejdzie do grona udziałowców gazociągu South Stream, konkurującego z unijnym Nabucco

Publikacja: 17.06.2010 04:13

Francuski potentat ma objąć 20 proc. udziałów w projekcie gazociągu, który będzie nową drogą eksportu rosyjskiego gazu przez Morze Czarne do Włoch. EDF będzie drugim, obok włoskiego koncernu ENI, strategicznym partnerem Gazpromu w tej inwestycji, której koszty szacuje się na ponad 20 mld euro. Budowa ma ruszyć w 2013 r. i potrwa ok. 3 lat. Już pierwsze zapowiedzi przystąpienia do South Stream francuskiego koncernu, związanego głównie z elektroenergetyką, były zaskoczeniem. Tym bardziej że w projekcie rurociągu uczestniczą firmy typowo gazownicze, a gazociąg nie będzie docierał do Francji.

Rosjanie podejmowali decyzję o przygotowaniu inwestycji po kolejnym sporze z Ukrainą, licząc, że po wybudowaniu South Stream – gdy zajdzie taka potrzeba, będą mogli ograniczyć tranzyt swojego surowca przez Ukrainę.

[wyimek]63 mld m3 - gazu rocznie będzie słał Gazprom do Europy przez South Stream[/wyimek]

Dodatkowym bodźcem dla Gazpromu do przyśpieszenia prac i podpisywania umów z partnerami – z Grecji, Rumunii i Serbii – była decyzja Komisji Europejskiej jednoznacznie popierająca powstanie gazociągu Nabucco. Tym rurociągiem do Europy ma płynąć gaz kaspijski i egipski przez Turcję.

Eksperci nie mają wątpliwości, że South Stream to konkurent Nabucco. Decyzja szefów koncernu EDF to kolejny dowód na to, że po niemieckich i włoskich teraz francuskie koncerny stają się najważniejszymi partnerami w planach energetycznych Rosji. Wcześniej Gaz de France został udziałowcem projektu gazociągu z Zatoki Fińskiej przez Bałtyk do Niemiec (Nord Stream), choć wzbudza on wiele kontrowersji i został oprotestowany przez państwa nadbałtyckie, w tym Polskę. Z kolei francuski koncern Total został udziałowcem lukratywnego projektu wydobywczego na Morzu Barentsa – złóż Sztokmana oraz na Półwyspie Jamalskim.

Na forum do Petersburga, gdzie szefowie EDF i Gazpromu podpiszą umowę w sprawie projektu South Stream, przyjedzie prezydent Francji Nikolas Sarkozy. Choć konferencja dotyczy różnych dziedzin gospodarki, to wydaje się, że jednym z kluczowych paneli będzie ten poświęcony energetyce i przyszłości rynku naftowego i gazowego. Udział w nim potwierdzili szefowie największych koncernów branży na świecie: Shell, Chevron, ConocoPhillips, Statoil, E.ON, ENI czy Gasunie.

EDF
Finanse
Warren Buffett przejdzie na emeryturę. Ma go zastąpić Greg Abel
Finanse
Berkshire ze spadkiem zysków, rośnie za to góra gotówki
Finanse
Polacy niespecjalnie zadowoleni ze swojej sytuacji finansowej
Finanse
Norweski fundusz emerytalny z miliardową stratą
Finanse
TFI na zakupach, OFE wyprzedają polskie akcje