Reklama

Rosja bliżej Światowej Organizacji Handlu

Moskwa uzgodniła z Waszyngtonem ostatnie sporne kwestie dotyczące swojego członkostwa w Światowej Organizacji Handlu

Aktualizacja: 04.10.2010 10:02 Publikacja: 04.10.2010 02:48

Rosja bliżej Światowej Organizacji Handlu

Foto: ROL

– Teraz praca nad zakończeniem negocjacji przenosi się do Genewy – zapowiedział wicepremier Aleksiej Kudrin.

Ostatnie rozmowy dotyczyły subsydiowania przez państwo rolnictwa i przemysłu produkującego na jego rzecz. Rosja dała USA i 19 innym krajom gwarancje zmniejszenia dotacji. Wcześniej zniosła część dotacji dla eksporterów, wypełniając w ten sposób warunki organizacji.

Kreml już wcześniej ogłosił, że wstąpi do WTO do końca tego roku. Teraz jednak Kudrin przyznaje, że procedura wstąpienia zacznie się za dwa – cztery miesiące.

[wyimek]1 procent dodatkowo wzrośnie PKB Rosji po wejściu do WTO – szacują ekonomiści[/wyimek]

Na razie państwowy protekcjonizm jest gwarantowany ustawowo. W połowie roku rząd Putina przyjął główne kierunki polityki celno-taryfowej 2010 – 2013 r. W dokumencie napisano, że państwowy protekcjonizm jest niezbędny do obrony niektórych sektorów gospodarki (m.in. rolnictwa, przemysłu spożywczego, maszynowego).

Reklama
Reklama

Dzięki np. wprowadzeniu zaporowych ceł na zagraniczne auta ich udział w imporcie samochodów osobowych spadł z prawie 60 proc. w 2008 r. do 48 proc. w tym roku. Państwo wprowadziło też m.in. kwoty na import mięsa. Ograniczyło import drobiu z USA. Wzrosły stawki na importowany cukier. Prawdopodobnie do połowy 2011 r. zostanie przedłużone embargo na eksport rosyjskiego zboża.

Wszystko to powoduje, że eksperci wątpią, czy i tym razem Rosja rzeczywiście chce wejść do WTO.

Finanse
Otwarta droga pomocy Ukrainie. Aktywa Rosji zamrożone bezterminowo
Finanse
Walka o zamrożone aktywa. Bank Rosji grozi Unii Europejskiej
Finanse
Zamrożone aktywa, ale roszczenia gorące. Tak Kreml chce zastraszyć Europę
Finanse
Osiem tysięcy wierzycieli Cinkciarza. Syndyk prześledzi księgi rachunkowe spółki
Finanse
BIK w centrum innowacji: dane i edukacja napędzają rozwój sektora
Materiał Promocyjny
Lojalność, która naprawdę się opłaca. Skorzystaj z Circle K extra
Reklama
Reklama
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
Reklama
Reklama