Szefowie firm nieco obawiają się zmniejszenia portfela zamówień i produkcji, choć teraz nie mają z tym problemów. A to spowodowało, że mają nieco gorsze oceny niż miesiąc temu. Poprawę koniunktury sygnalizuje 19 proc badanych przedsiębiorstw, jej pogorszenie – 15 proc.(przed miesiącem odpowiednio 22 proc i 14 proc.).
Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie. Z informacji GUS wynika, że utrzymują się trudności w terminowym regulowaniu zobowiązań finansowych, prognozy w tym zakresie są również mniej optymistyczne niż we wrześniu. Zaś w budownictwie klimat koniunktury jest oceniany pesymistycznie i gorzej niż przed miesiącem, choć mniej niekorzystnie niż rok temu. Poprawę koniunktury sygnalizowało 15 proc. przedsiębiorstw, a jej pogorszenie 20 proc. (we wrześniu odpowiednio 17 proc. i 18 proc). Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.
Na oceny w branży składają się przede wszystkim: kłopoty z zatorami oraz przewidywania, że jesienią zwiększą się sezonowe zwolnienia pracowników. Większe przedsiębiorstwa prezentują lepsze oceny koniunktury niż jednostki mniejsze. Oceny ogólnego klimatu koniunktury są niekorzystne i gorsze od formułowanych przed miesiącem w przedsiębiorstwach małych (w tym mikro) i średnich. Badania wskazują także, że zatrudnienie może być ograniczane w przedsiębiorstwach wszystkich klas wielkości, w największym stopniu w jednostkach małych i średnich.
Ogólny klimat koniunktury w handlu detalicznym jest w październiku oceniany pozytywnie, podobnie jak we wrześniu . Na najbliższe miesiące przewidywane jest zwiększenie sprzedaży, choć nieco mniejsze niż planowano we wrześniu. Prognozy wskazują też na możliwość nieznacznej poprawy w regulowaniu bieżących zobowiązań finansowych.