Oznacza to wzrost o 28 proc. w porównaniu z trzema pierwszymi miesiącami ubiegłego roku – wynika z danych Związku Polskiego Leasingu (ZPL). Skok widać zarówno w finansowaniu ruchomości (m.in. maszyny, pojazdy), jak i nieruchomości.
Wartość finansowania ruchomości wyniosła 6,2 mld zł (wzrost o 26 proc.). Z kolei leasing nieruchomości wyniósł prawie 480 mln zł (wzrost o 63 proc.).
Sporą dynamikę wzrostu widać w dwóch głównych segmentach leasingu, czyli pojazdach (skok o 22 proc., do 3,6 mld zł) oraz maszynach i urządzeniach (wzrost o 30 proc., do 2,3 mld zł). Rynek leasingu pojazdów rośnie głównie za sprawą transportu ciężkiego oraz autobusów. Firmy leasingowe sfinansowały mniej zakupów samochodów osobowych o masie do 3,5 t niż przed rokiem. Wpływ na to mają zmiany przepisów dotyczących VAT i likwidacji preferencji dla samochodów z tzw. kratką.
W segmencie maszyn istotny wzrost widać zwłaszcza w finansowaniu urządzeń budowlanych oraz maszyn rolniczych. Spadek – w maszynach poligraficznych i medycznych. Oprócz segmentu maszyn i pojazdów wzrosło także finansowanie IT oraz transportu kolejowego.
Zdaniem przedstawicieli branży w tym roku rynek będzie napędzała sprzedaż samochodów ciężarowych oraz maszyn przemysłowych, głównie budowlanych.