To już trzeci kontrakt z tej dziedziny. Podpisali go Bénédict de Cerjat, ambasador Szwajcarii w Polsce i Adam Zdziebło, wiceminister rozwoju regionalnego. Celem pierwszego projektu jest stworzenie nowej kliniki oferującej badania profilaktyczne imigrantom przybywającym do Polski ze wschodu. Obecnie jedyny tego typu ośrodek dla imigrantów jest pod Warszawą. Nowy powstanie w Białej Podlaskiej, obok przejścia granicznego w Terespolu, gdzie trafia około 80 proc. wszystkich imigrantów wjeżdżających do Polski. Na budowę i wyposażenie ośrodka w sprzęt medyczny Szwajcaria przeznaczyła 1,7 mln franków szwajcarskich (CHF).

Drugi projekt ma na celu likwidację nielegalnego handlu transgranicznego w czterech regionach przygranicznych wschodniej Polski. 2,5 mln CHF umożliwi zakup 70 specjalistycznych pojazdów dla straży granicznej. Celem trzeciego przedsięwzięcia jest koordynacja systemu reakcji na zagrożenia bezpieczeństwa narodowego w Polsce. Polscy urzędnicy ze wschodnich terenów przygranicznych przejdą intensywne szkolenie w zakresie zarządzania kryzysowego. Przeznaczono na nie 1 mln CHF. Wszystkie projekty finansowane są z puli 30 mln CHF przyznanej Polsce przez Szwajcarię na ochronę granic w ramach Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy.

Polska jest największym odbiorcą bezzwrotnej pomocy z tzw. Funduszu Szwajcarskiego. Oprócz naszego kraju korzysta z niej również dziewięć innych państw członkowskich Unii Europejskiej, które przystąpiły do niej 1 maja 2004 r. Do Polski trafi 489 mln CHF (de facto będzie to 465 mln CHF, bo 24,45 mln CHF to koszty zarządzania programem przez stronę szwajcarską). Program obejmuje terytorium całego kraju, przy czym co najmniej 40 proc. jego budżetu zostanie przeznaczone na inwestycje realizowane w czterech południowo-wschodnich województwach (Lubelskie, Podkarpackie, Świętokrzyskie i Małopolskie). Poza ochroną wschodnich granic UE pieniądze ze Szwajcarii przeznaczono m.in. na inwestycje związane ze środowiskiem i infrastrukturą, rozwojem społecznym i sektorem prywatnym.