Aż 60 proc. Polaków deklaruje, że segreguje odpady. Dane Ministerstwa Środowiska nie są jednak optymistyczne. W ostatnich latach poziom recyklingu opakowań spadał, spadały też opłaty płacone przez przedsiębiorców za niewywiązanie się z obowiązku recyklingu.
Zapasy dokumentów
Najwyższy poziom recyklingu: 48 proc. masy opakowań wprowadzonych na rynek, osiągnęliśmy w 2007 roku. Było to prawie dwa razy więcej, niż wynosił obowiązkowy poziom recyklingu. W następnych latach wyniki spadały.
– Polskie prawo pozwala na przenoszenie „nadwyżki" wykonania obowiązku na kolejne lata, stąd wynikają słabsze poziomy osiągnięte ostatnio. Firmy mają jeszcze zapasy dokumentów potwierdzających recykling – tłumaczy Jerzy Ziaja, prezes Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Odzysku i Recyklingu.
Potwierdzają to dane Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. W ostatnich latach opłaty produktowe, czyli kary płacone za niewywiązanie się z wymaganego poziomu recyklingu, spadały.
Ministerstwo Środowiska nie jest jednak zachwycone taką sytuacją. – Wciąż na rynku recyklingu jest dużo nieprawidłowości. Istnieje szara strefa przedsiębiorców, którzy nie realizują obowiązku, fałszowane są dokumenty potwierdzające recykling – ocenia Paweł Sosnowski z Departamentu Gospodarki Odpadami Ministerstwa Środowiska.